Posiadanie czworonoga to spora odpowiedzialność. Oprócz zapewnienia mu podstawowej opieki w zakresie wyżywienia, pielęgnacji oraz załatwiania potrzeb fizjologicznych, musimy również liczyć się z tym, że tak samo jak w przypadku ludzi, pies narażony jest na różne niebezpieczeństwa. Oto 3 sytuacje,, które mogą spotkać naszego czworonoga, wymagające od nas natychmiastowej pomocy.

 

Skaleczenie

Kto posiada dzieci, ten wie, jak często zabawa na dworze może skończyć się skaleczeniami. Psy również są na nie narażone nawet w większym stopniu, gdyż nie mają dodatkowego zabezpieczenia łap. Wychodząc z psem na spacer do lasu lub parku, nasz pupil może nadepnąć na stłuczoną butelkę czy inny ostry przedmiot, co może skończyć się skaleczeniem opuszki. Jest to miejsce bardzo ukrwione i unerwione, więc niewielkie rozcięcie będzie skutkowało krwawieniem oraz bólem. W takiej sytuacji należy szybko zabezpieczyć ranę oczyszczając ją przegotowaną wodą, a jeśli w ranie znajduje się brud (kamyki, trawa, inne zanieczyszczenia), bardzo delikatnie je usuwamy. Następnie łapkę bandażujemy, ale w taki sposób, aby zapewnić ranie dostęp powietrza. W przypadku, gdy rozcięcie jest głębokie, należy zabrać psa do weterynarza, gdyż konieczne może okazać się założenie szwu. Należy przygotować się na to, że taki zabieg będzie nas kosztował nawet kilkaset złotych.

 

Połknięcie ciała obcego

To bardzo częsty przypadek szczególnie u młodych psów oraz tych, które są pozostawiane w domu przez dłuższy czas, na przykład wówczas, gdy wychodzimy do pracy. Znudzone czworonogi mogą obgryzać różne przedmioty, a niewielkie kawałki połykać, co może doprowadzić do zapchania przewodu pokarmowego. Jeśli więc zauważymy, że nas pies obgryzł jakiś przedmiot, na przykład kapcie, i jednocześnie mamy podejrzenie, że mógł połknąć jego element, obserwujemy jego zachowanie. Jeżeli w ciągu 2-3 godzin czworonóg będzie ospały, nie będzie chciał jeść lub będzie miał wzmożoną produkcję gazów, może to oznaczać, że ciało obce utkwiło mu w przewodzie pokarmowym. W tej sytuacji natychmiast należy udać się do weterynarza,aby wykonał on prześwietlenie. Na tej podstawie oceni on, czy faktycznie mamy do czynienia z ciałem obcym oraz w jakiej części przewodu się ono znajduje. Jeśli utkwiło ono w żołądku, weterynarz będzie musiał usunąć je metodą endoskopową. Natomiast w przypadku, gdy ciało utkwi w jelitach, niezbędny będzie zabieg wymagający rozcięcia powłoki brzusznej. Zabiegi usunięcia ciała obcego to koszt od kilkuset do nawet tysiąca złotych, natomiast mogą okazać się jedynym sposobem na uratowanie życia naszego ukochanego pupila.

 

Bebeszjoza

Z pewnością każdy właściciel psa słyszał o tej chorobie pochodzenia odkleszczowego. Objawia się ona apatycznością, brakiem apetytu, problemami z utrzymaniem równowagi, wymiotami, krwawą biegunką i ciemnoczerwonym moczem, wysoką temperaturą ciała oraz przyspieszoną akcją serca. Jeśli tylko zauważymy takie objawy u naszego psa, trzeba natychmiast zabrać go do weterynarza, który poda leki przeciwko pierwotniakom w formie kroplówki oraz niezbędne sterydy i antybiotyki. W wielu przypadkach konieczna jest również transfuzja krwi. Leczenie bebeszjozy może nas kosztować ok. 1000 zł.

 

Zdrowie czworonoga bezcenne

Leczenie psa często wiąże się z wysokimi kosztami. W Polsce nie ma obecnie dostępnych pakietów medycznych, dzięki którym moglibyśmy korzystać z opieki weterynaryjnej na preferencyjnych warunkach, Każdy zabieg, operacja czy leczenie to koszty od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Niestety sytuacje zagrażające życiu naszego pupila zdarzają się nieoczekiwanie i konieczna jest szybka interwencja. W takim przypadku, gdy nie dysponujemy środkami, które pozwoliłyby nam sfinansować leczenie, pomocna może okazać się natychmiastowa pożyczka online. Możemy wnioskować o nią przez internet, a pieniądze otrzymamy na konto jeszcze tego samego dnia.

Posiadając psa warto również gromadzić pewne oszczędności na poczet ewentualnego leczenia, dzięki czemu unikniemy dodatkowego stresu w sytuacji zagrażającej jego zdrowiu lub życiu.