Wykończenie przestrzeni okiennej w kuchni spełnia podwójną rolę. Nie tylko służy za ciekawą dekorację, lecz jednocześnie chroni Cię przed wzrokiem przechodniów czy wścibskich sąsiadów. Zastanawiasz się, jak zaaranżować obszar wokół okna? Oto 4 propozycje, z których możesz skorzystać!

 

Klasyka w czystej postaci – tradycyjne firanki

Najbardziej klasycznym rozwiązaniem kwestii dekoracji okna kuchennego jest bez wątpienia firanka. Wykańczając je firanką, zyskasz nad wyraz estetyczny efekt – światło słoneczne będzie się delikatnie przesączać przez materiał, sprawiając subtelne wrażenie. Minusem tego rozwiązania jest to, że łatwo je ubrudzić – a kuchnia to w końcu miejsce, w których nietrudno o zabrudzenie podczas gotowania. Poza tym prześwitujące firanki nie zapewnią Ci skutecznej ochrony przed wzrokiem sąsiadów – chyba że wybierzesz model wykonany z tkaniny o grubszym splocie lub dopełnisz dekorację pasującą zasłonką.

4 Sposoby Na Efektowne Wykonczenie Okna W Kuchni 3

Okno wykończone zazdrostkami – hit czy kit?

Zazdrostka to coś, co zazwyczaj kojarzy się z babciną kuchnią i starszym, rustykalnym stylem. Okazuje się jednak, że takie aranżacje znów są w modzie – warto więc zaprosić je do swojej kuchni. Na korzyść zazdrostek przemawia to, że nie sięgają do samego parapetu, lecz są krótsze. Dzięki temu nie są tak podatne na zabrudzenia jak klasyczne firanki. Wciąż jednak jest to materiał, więc wymaga regularnego prania – w ten sposób pozbędziesz się z niego ewentualnych cząsteczek tłuszczu i zapachów, które osiadły na nim podczas gotowania. Pamiętaj również, że zazdrostka nie zakryje całego okna, lecz jedynie jego część – nie ukryjesz się więc całkowicie przed wzrokiem przechodniów.

 

Roleta rzymskie na oknie kuchennym

Ciekawą opcją wykończenia przestrzeni okiennej są nowoczesne rolety rzymskie. Do wyboru masz modele wykonane z tkaniny lub z poliestru. W tej drugiej sytuacji zyskujesz akcesorium wyjątkowo proste do utrzymania w czystości – zamiast prania, wystarczy go tylko przetrzeć zwilżoną ściereczką, by zebrać kurz. Do Twojej dyspozycji są modele utrzymane w zróżnicowanej kolorystyce i oferujące różny stopień zaciemnienia – z pewnością znajdziesz taki, który będzie pasować do Twojej kuchni!

4 Sposoby Na Efektowne Wykończenie Okna W Kuchni 2

Żaluzje poziome wracają do łask

Żaluzje poziome są czymś, co jeszcze kilka lat temu święciło triumfy w każdym domu, później jednak straciło na popularności. Dziś można zauważyć powolny powrót do tego trendu, choć w nieco odmienionej formie. Kiedyś stosowano w domach głównie żaluzje aluminiowe. Teraz w modzie są modele wykonane z naturalnego drewna lub bambusa.

Co zyskasz instalując w swoim domu nowoczesne żaluzje poziome? Przede wszystkim jest to rozwiązanie niezwykle proste do utrzymania w czystości. Nie trzeba ich prać, krochmalić, prasować ani ściągać na czas czyszczenia – wystarczy tylko zetrzeć z nich kurz specjalną miotełką lub przetrzeć je zwilżoną ściereczką z detergentem. Produkt posiada jeszcze jedną zaletę – po ich zasłonięciu zyskujesz szczelną osłonę, która nie dopuści zarówno wzroku przechodniów, jak i światła słonecznego. Możesz więc potraktować go jako dodatkowe zabezpieczenie przed palącym słońcem, przy pomocy którego zachowasz w pomieszczeniu przyjemny chłód nawet w największy upał.