Prąd elektryczny to podstawa funkcjonowania współczesnej cywilizacji. Zasila on większość używanych obecnie urządzeń. Człowiek produkuje elektryczność niemal z dowolnego źródła, począwszy od spalania paliw kopalnych, poprzez energię atomową, aż do odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr lub promieniowanie słoneczne. I o ile korzystanie z energii z sieci energetycznej jest proste, wiele urządzeń wymaga samodzielnego źródła zasilania – takich, jak akumulatory.

 

Rodzaje akumulatorów

Na rynku można znaleźć szeroki wybór różnej wielkości i pojemności akumulatorów, wyprodukowanych w odmiennych technologiach i dedykowanych do rozmaitych celów. Wśród nich bardzo dużą popularnością cieszą się modele w kształcie standardowych baterii paluszków lub jeszcze mniejsze od nich – akumulatory guzikowe. Doskonale nadają się one do zasilania małych, kompaktowych urządzeń, o niewielkim zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Takie modele są doskonałymi zamiennikami zwykłych baterii, które po rozładowaniu po prostu wyrzucano. Użytkowanie małych akumulatorów pozwala nie tylko na ochronę środowiska naturalnego, ale jest też znacznie tańsze, ponieważ można je wielokrotnie ładować prądem elektrycznym. Różnią się od tradycyjnych baterii niższym napięciem znamionowym. Najczęściej użytkowane są akumulatory NiCd (niklowo-kadmowe) oraz NiMH (niklowo-metalowo-wodorkowe). Poza nimi, na rynku dostępne są też odmiany NiZn (niklowo-cynkowe) i Li-ion (litowo-jonowe), przy czym te ostatnie dominują jako dedykowane źródła zasilania do nowoczesnych urządzeń elektronicznych, np. telefonów komórkowych.

 

Budowa akumulatorów NiCd

Akumulatory niklowo-kadmowe mają elektrody wykonane z wodorotlenku niklu i wodorotlenku kadmu. Używane w nich elektrolity są alkaliczne. Akumulatory te charakteryzują się niską pojemnością i relatywnie szybkim samorozładowaniem. Do zalet z kolei zaliczyć można szeroki zakres temperatur, w jakich mogą być one użytkowane i bardzo wiele cykli ładowania. Ponadto są odporne na wielokrotne, całkowite rozładowanie i pracę z wysokimi prądami ładowania i rozładowania. Dobrej klasy akumulatory niklowo-kadmowe mogą być używane nawet przez kilkanaście lub wręcz kilkadziesiąt lat. Jednakże z powodu zastosowania w nich szkodliwego dla ludzi i dla środowiska kadmu są oraz małej pojemności są wypierane z rynku przez nowsze rozwiązania, takie jak akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe.

 

Akumulatory NiMH

Są one obecnie chyba najpopularniejszym rodzajem małych akumulatorów. Katoda w nich to niklowa płytka zaś anodą jest stop metali, który reaguje z wodorem powstającym w czasie ładowania. Elektrolit jest zasadowy. Akumulatory te mają wyższą pojemność od wymienionych powyżej modeli NiCd (od 1200 do 2700 mAh w przypadku popularnych egzemplarzy AA), zaś ich żywotność to nawet 1000 cykli ładowania. Starsze modele akumulatorów NiMH charakteryzują się dużym samorozładowaniem (do 30% miesięcznie). W ostatnich latach popularność zyskały więc akumulatory NiMH LSD (low self discharge) o niskim współczynniku samorozładowania, wynoszącym poniżej 1% miesięcznie. Akumulatory NiMH dostępne są nie tylko w formie paluszków o napięciu 1,2 V, ale również innych, np. guzikowej lub cylindrycznej zaopatrzonej w wyprowadzenia do lutowania. Dostępne są także modele o wyższych napięciach znamionowych lub o nietypowych kształtach.

 

Czym kierować się, wybierając akumulatory NiMH lub NiCd?

Wybierając odpowiednie akumulatory, trzeba przede wszystkim zastanowić się, do czego będą one wykorzystywane. Gdy naładowany akumulator będzie używany krótko w urządzeniu, wymagającym dużej ilości prądu – wystarczą akumulatory NiMH o dużej pojemności. W przypadku urządzeń, które mają pozostawać długo w czasie gotowości do pracy lub są używane sporadycznie i spontanicznie, to lepszym rozwiązaniem będą akumulatory NiMH Low Self Discharge. Te modele dobrze się sprawdzą także wtedy, gdy zasilane urządzenie zużywa niewiele energii. Z kolei, gdy przewiduje się użytkowanie sprzętu w trudnych warunkach, zwłaszcza w niskiej temperaturze, warto pomyśleć o akumulatorach NiCd, które są bardziej odporne na różne, niekorzystne warunki użytkowania.

Bogaty wybór akumulatorów NiMh i NiCd przeznaczonych dla szerokiej gamy urządzeń znaleźć można na stronie www.micros.com.pl. Warto skorzystać z usług sprawdzonego dostawcy, ponieważ tylko taki zapewni sprawdzony towar dobrych marek. Jest to szczególnie ważne, ponieważ na rynku akumulatorów nie brakuje towaru niskiej jakości lub podróbek markowych wyrobów.