Angielski online czy stacjonarnie? Wiele osób, które chcą podjąć naukę języka zadaje sobie to pytanie. W tym artykule rozwiejemy wątpliwości omawiając każdą z tych metod.

 

Angielski stacjonarnie – dla kogo ta metoda?

Zajęcia w szkole językowej zazwyczaj odbywają się w wybranym dniu o ustalonej godzinie. Sprawdzą się więc dla osób, które nie mają wielu obowiązków lub przynajmniej potrafią je pogodzić. Ponadto zajęcia z angielskiego odbywają się w grupie, więc łatwo o kontakt z innymi uczestnikami kursu. Można zatem uczyć się słuchając odpowiedzi innych osób i poprowadzić dyskusję, a to z kolei jest bardzo ważne podczas nauki języka angielskiego. Kursy stacjonarne językowe na pewno będą dla osób, które są bardzo usystematyzowane i nie sprawi im trudności pojawianie się co tydzień na zajęciach.

 

Czy stacjonarne kursy językowe mają jakieś wady?

Niestety kiedy zastanawiasz się nad stacjonarnym kursem językowym, musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim to, czy jesteś w stanie co tydzień o określonej godzinie stawiać się na lekcjach. Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, to w porządku, natomiast jeśli nie – licz się z tym, że zajęcia po prostu ci przepadną. Nikt przecież nie odwoła ich specjalnie dla Ciebie. Prawda jest też taka, że ceny kursów stacjonarnych są o wiele wyższe niż w przypadku nauki angielskiego przez Skype.

 

Język obcy przez internet czyli nauka angielskiego przez Skype

Nauka angielskiego przez Skype jest bardzo wygodną metodą. Przede wszystkim odpada konieczność podróżowania nieraz przez całe miast po to, by dojechać na zajęcia stacjonarne. Nie każdego tygodnia ustalona godzina będzie także pasowała. Natomiast ucząc się angielskiego przez Skype uczeń sam jest sobie sterem i okrętem. Wystarczy umówić się na konkretną godzinę i dzień z lektorem, a w razie czego zajęcia zawsze można przełożyć. Ta elastyczna forma nauki pozwala pogodzić wiele czynności, które masz nieraz do zrobienia w jednym dniu. Angielskiego przez Skype możesz uczyć się nawet w godzinach wieczornych.

Zajęcia językowe stacjonarne mają swoje plusy w postaci możliwości szerszej dyskusji, ale jeśli spojrzeć na to zagadnienie z innej perspektywy, to może to być także wadą. Nieraz na kursach angielskiego jest zbyt duży szum i gwar, dlatego może Ci być trudno skupić się na lekcjach. Ponadto pierwsze tygodnie nauki mogą być dla Ciebie krępujące, a zwłaszcza czas kiedy nie poznałeś jeszcze dobrze wszystkich kursantów. Dla niektórych osób wypowiadanie się na forum stanowi wyzwanie. Natomiast ucząc się angielskiego przez Skype czyli online nie ma takich problemów. Jesteś sam na sam z lektorem i od początku budujecie więź.

Niestety, bardzo często podczas stacjonarnych kursów wykorzystuje się przestarzałe metody nauczania czyli klasyczne czytanki i dialogi. Ucząc się angielskiego przez Skype korzystasz z nowych metod nauczania. W internecie jest mnóstwo niesamowitych materiałów takich jak ciekawe artykuły, filmy i teksty w obcym języku. Możecie wspólnie z lektorem je czytać, a potem dyskutować na ten temat. Ma to ten niekwestionowany plus, że nauczyciel może w każdej chwili skorygować Twoje błędy. A jak wiadomo na nich człowiek uczy się najszybciej. Sama komunikacja z nauczycielem podczas nauki angielskiego online wygląda też nieco inaczej niż podczas stacjonarnego kursu. Ty i Twój lektor przesyłacie sobie teksty i zadania na bieżąco. Może on specjalnie dla Ciebie nagrać przeprowadzane lekcje, dzięki czemu masz do nich stały dostęp (i możesz je odsłuchać w dowolnym momencie). Na kursach stacjonarnych takiej metody praktycznie się nie stosuje.

 

Angielski przez Skype okiem profesjonalnych nauczycieli

Lektorzy online bardzo chwalą naukę angielskiego przez Skype. Przede wszystkim przewagą nad kursem stacjonarnym jest tu to, że uczeń nie może niejako “schować” się za innymi kursantami i na przykład nie odzywać się przez cały czas trwania zajęć. Ta metoda uczenia się działa więc motywująco i mobilizująco. Nierzadko też przełamuje barierę językową u osób, które do tej pory miały problem z mówieniem po angielsku.