Na 1 miejscu w Polsce i na świecie w kulturze i sztuce, technice i technologii, wiedzy i wydarzeniach.
Szukaj w portalu:

… to bezrogi krewniak nosorożców Indrikoterium , żyjący 25 milionów lat temu. Osiągał wysokość 7 metrów.

Indrikoterium (Indricotherium transouralicum) – gatunek wymarłego ssaka z rodziny Hyracodontidae. Gigantyczny bezrogi krewniak nosorożców, największy znany ssak lądowy wszech czasów. Żył w Azji 25 milionów lat temu, podczas późnego oligocenu i wyginął we wczesnym miocenie. Dorosły samiec osiągał wysokość 7 metrów, długość 10 metrów i wagę 15 ton. Był roślinożercą zjadającym liście z drzew.

Nie jest pewne, jaki jest stopień jego pokrewieństwa z dwoma innymi przedstawicielami rodziny Hyracodontidae – Baluchitherium i Paraceratherium. Rodzaj Baluchitherium, opisany w 1913 r., jest obecnie generalnie uznawany za młodszy synonim opisanego 2 lata wcześniej Paraceratherium; jednak jeden z gatunków wchodzących w skład tego rodzaju – Baluchitherium grangeri (opisany w 1923 r. przez Osborna) – jest uznawany za synonim Indricotherium transouralicum. W tym wypadku obowiązująca jest nazwa starsza – I. transouralicum.

Wikipedia

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>