Historia Buska-Zdroju jest bardzo długa. W XII wieku Busko było osadą pasterską, w której hodowano konie dla drużyn książęcych. W 1287 roku osada otrzymała od księcia Leszka Czarnego prawa miejskie. Pomnik księcia jest jedną z atrakcji turystycznych miasta, a znajduje się on na deptaku.

 

Co warto zobaczyć?

Na pewno warto odwiedzić Park Zdrojowy – jest to romantyczne i niepowtarzalne miejsce Buska. Jest to wprost idealne miejsce na długie spacery. Park jest podzielony na trzy części, największa to ogrodzony ogród łazienkowy, w którego centrum zlokalizowano muszlę koncertową. Ogród połączono z Rynkiem długą aleją wysadzaną kasztanami. Na końcu znajdziemy skwer z piękną, okazałą fontanną. Jest tam również Aleja Gwiazd polskich muzyków klasycznych, którzy związani byli z Międzynarodowym Festiwalem im. Krystyny Jamroz. Nieco dalej, na wzniesieniu znajdziemy Kaplicę Św. Anny – tzw. kościółek uzdrowiskowy. Czy wiesz, że to właśnie tutaj, w otoczeniu niesamowitego ogrodu zdrojowego, Busczanie najchętniej zawierają związki małżeńskie?

Podążając z Parku Zdrojowego zielonym deptakiem, dotrzemy na Rynek w Busku, którego ozdobą jest wspomniana wcześniej okazała fontanna. Możemy także zobaczyć Zameczek Deresława, ławeczkę Wojtka Belona przy Domu Kultury, czy Galerię Zieloną, czyli Willę Polonia, która jest jedyną zachowaną drewnianą budowlą w centrum Buska.

Kawałek za Rynkiem wzniesiony został przepiękny kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, który jest częścią niegdysiejszego zespołu klasztornego sióstr Norbertanek. Naprawdę warto go zobaczyć!

Busko to także miasto, w którym odkryć można niesamowite sanatoria i wiele miejsc idealnych na wypoczynek i relaks. Czy wiesz, czym jest Złota woda? To kuracja siarczkowa, którą możesz odbyć w jednym z hoteli. Ma ona właściwości regenerujące, przeciwreumatyczne i przeciwzapalne. Skorzystaj z oferty, jakie przygotowały dla Ciebie miejsca w Busku i doznaj siły natury. Odpręż się, odzyskaj równowagę psychiczną i fizyczną. Poczuj się wyjątkowo!

Będąc w Busku-Zdroju, nie zapomnij również odwiedzić najstarszej budowli Buska, czyli Kościoła Św. Leonarda. To przepiękna, drewniana świątynia cmentarna. Wybudowana została w 1699 roku. Najważniejszą częścią świątyni jest późnobarokowy ołtarz główny. Wokół kościoła znajduje się stary i nieczynny już cmentarz, lecz zachowało się tutaj kilka różnych nagrobków w formie krzyży czy pełnowymiarowych figur między innymi Chrystusa Nazareńskiego.

Ciekawostka:

Czy wiesz, że Synagoga w Busku-Zdroju, wpisana do rejestru zabytków obecnie pełni funkcję centrum handlowego? Możemy tu zrobić zakupy spożywcze, a nawet kupić telewizor!

Odwiedź Busko-Zdrój i odkryj jego historię, podążając klimatycznymi ulicami i podziwiając jego architekturę.

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez ekskluzywny hotel bristolbusko.pl ze SPA.