Coraz więcej stron internetowych jest zabezpieczanych certyfikatem SSL. Nic dziwnego, taki certyfikat oznacza wiele korzyści dla witryny. Bez problemu można go także wdrożyć w WordPress. Podpowiadamy, jak to zrobić.

 

Bez wątpienia WordPress jest najpopularniejszym CMS-em na świecie. Bardzo wiele stron internetowych działa właśnie na tym systemie, chociaż ma on również różne mankamenty. Za to bez większego problemu można wdrożyć w WordPress certyfikat SSL.

 

Dlaczego certyfikat SSL?

Zanim podpowiemy, jak wdrożyć certyfikat SSL, warto wyjaśnić, dlaczego w ogóle należy chronić naszą witrynę takim certyfikatem. Dzięki niemu komunikacja między przeglądarką użytkownika a serwerem strony www jest szyfrowana. To zwiększa bezpieczeństwo przesyłanych danych, a także zabezpiecza je przed przechwyceniem przez osoby niepowołane. Jednak dla witryny certyfikat SSL to także zwiększenie wiarygodności (Chrome i inne przeglądarki nie wyświetlają informacji, że strona jest niezabezpieczona), budowanie prestiżu, a także wsparcie działań SEO.

Jak uruchomić SSL w WordPress?

Certyfikat SSL można uruchomić w witrynie opartej na WordPress tak naprawdę na dwa sposoby. Pierwszy jest bardziej skomplikowany i wymaga ręcznego działania, natomiast drugi jest zautomatyzowany. Zacznijmy od pierwszego. Ręczne działanie uniezależnia nas od wtyczki i dlatego jest lepszym rozwiązaniem. Najpierw należy w Ustawienia -> Ogólne zmienić adresy strony z HTTP na HTTPS. Potem konieczna jest modyfikacja pliku .htaccess. Należy go otworzyć (np. w Notepad++) i umieścić na początki poniższy wpis:

 

RewriteEngine On

RewriteCond %{HTTPS} off

RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

 

Trzeba jeszcze zmienić adresy z HTTP na HTTPS w bazie danych. W tym przypadku można się wspomóc wtyczką Better Search Replace. Należy ją zainstalować i uruchomić. W polu Search For wpisujemy adres naszej strony z HTTP, a w polu Replace With – adres z HTTPS i wybieramy wszystkie tabele. Wtyczka automatycznie dokona podmiany. Potem można usunąć wtyczkę.

Drugi sposób, przeznaczony dla osób mniej doświadczonych i wymaga użycia wtyczki Really Simple SSL. Wystarczy ją uruchomić, żeby zaczęła ładować elementy z HTTPS. Wszystko odbywa się automatycznie, ale wtyczka może spowolnić nieco działanie strony internetowej.

Posiadanie certyfikatu SSL to same zalety dla właściciela strony internetowej. Bez problemu wdrożysz ją także w najpopularniejszym CMS-ie, jakim jest WordPress. Nie jest to skomplikowane, a zwiększa bezpieczeństwo i zaufanie do witryny.