Nowoczesne urządzenia elektryczne ułatwiają sprzątanie mieszkania i znacząco skracają czas trwania porządków. Do tego zbioru możemy zaliczyć również żelazka, dziś dostępne w wielu wariantach. Jedynym z najbardziej popularnych jest żelazko ze stacją pary. Co powinieneś o nim wiedzieć przed zakupem?

 

Żelazko ze stacją pary i jego alternatywy

Żelazka korzystające podczas pracy z pary możemy podzielić na:

  • tradycyjne żelazka parowe – pozwalają na pracę w dwóch trybach, ponieważ zarówno na mokro (tu wytwarzana jego para, która bierze się z plastikowego pojemnika wypełnionego wodą), jak i klasycznie: na sucho. Funkcja wypuszczania pary sprawia, że materiały są prasowane szybciej i lepiej. To świetnie rozwiązanie przy pozaginanych obrusach czy zasłonach. Takie żelazka znajdują się obecnie w większości domów,
  • rozbudowane żelazka systemowe – w nim wytwornica pary znajduje się osobno. Pojemnik z wodą jest większy i stanowi „bazę” lub spoczywa na stojaku. Jest połączony z żelazkiem za pomocą przewodu – to właśnie tędy wędruje para. Dzięki dużej ilości pary wydajna stacja parowa radzi sobie z materiałami grubymi, wielowarstwowymi i mocno pozagniatanymi. Te urządzenia stosuje się zazwyczaj do zadań komercyjnych. Pozwalają na pracę nawet przez półtorej godziny!

Alternatywą dla powyższych żelazek są starodawne modele suche, aktualnie już niespotykane, chyba że jako pamiątki z dawnych czasów. Nie da się nimi zwilżyć materiału, więc prasuje się go dłużej i wkładając w to więcej wysiłku. Ponadto łatwo przypalić delikatniejsze ubranie.

Żelazka można również podzielić ze względu na sposób zasilania. W sklepach znajdziemy przewodowe i bezprzewodowe. Te pierwsze są wydajniejsze, bo stałe połączenie z siecią zapewnia im właściwą temperaturę. Bezprzewodowe trzeba jednak odkładać na bazę, by się dogrzewały. Jeśli chcemy wyprasować wiele rzeczy, nie sprawdzą się najlepiej.

Z kolei na wyjeździe sprawdzi się żelazko turystyczne – podrodzaj żelazka parowego, który jest mniejszy i lżejszy, więc idealny do schowania w torbie podróżnej. W domu nie zda egzaminu, bo ma mniejszą moc od odpowiednika o standardowych wymiarach.

 

Na jakie parametry patrzeć podczas wybierania żelazka ze stacją pary?

Jak w każdym urządzeniu, tak i w przypadku żelazka ze stacją pary ogromne znaczenie ma moc. To ona odpowiada za szybkość nagrzewania się stopy i skuteczność wytwarzania pary. Obowiązuje zasada: im więcej, tym lepiej. Nie mniej ważne jest ciśnienie pary, mierzone w barach. Ono z kolei przekłada się na efekty – im wyższe, tym lepiej wygładzone materiały.

Jeśli dużo prasujemy, warto wybrać urządzenie z większym pojemnikiem na wodę, np. 2,5 l. Jeśli czas podgrzewania jest krótki, żelazka będziemy mogli użyć niedługo po uruchomieniu. Ilość uzyskiwanej podczas prasowania pary może się wahać od 35, do nawet 150 g/min – i znów: im więcej, tym lepiej, bo prasowanie przebiegnie szybciej i sprawniej.

Zadbajmy również o to, by żelazko dobrze leżało w dłoni, a kabel umożliwiał swobodne ruchy. Doskonale wiemy, że ubrania mają wiele zakamarków, kołnierzyków, mankietów i kieszonek, a każdy z tych elementów wymaga doprasowania.

Ułatwmy sobie zadanie!