Podróże po Polsce mogą być z całą pewnością ciekawe i inspirujące. Jednym z województw, które warto odwiedzić jest z całą pewnością województwo świętokrzyskie. Stolicą województwa są Kielce, ale nie jest to jedyne interesujące miasto, które warto odwiedzić będąc w tej części naszego kraju. Na wycieczkę warto jednak wybrać się z podręcznym przewodnikiem lub mapą turystyczną. Odpowiedni plan ułatwi nam sprawne zwiedzenie jak największej ilości interesujących nas miejsc w możliwie krótkim czasie.

 

Stolica województwa świętokrzyskiego – jakie miejsca są godne uwagi?

Kielce są miastem, które zamieszkuje około dwieście tysięcy ludzi. Położone nad rzeką Silnicą, stanowi główny ośrodek kulturalny, naukowy i gospodarczy województwa świętokrzyskiego. Wart zwiedzenia jest z całą pewnością Pałac Biskupów Krakowskich, który znajduje się w tym mieście. To modelowy przykład rezydencji pochodzącej z epoki dynastii Wazów. Mimo zawirowań historycznych, pałac zachował większość oryginalnego wystroju poszczególnych wnętrz. Odwiedzając Kielce, dobrze byłoby zwiedzić budynki sakralne. Do najpiękniejszych należą: Kościół Trójcy Świętej, pochodzący z XVII wieku, wzniesiony w stylu klasycystycznym Kościół ewangelicko – augsburski oraz Bazylika Katedralna Najświętszej Maryi Panny. Będąc w Kielcach, nie można zapomnieć również o odwiedzeniu Dworku Laszczyków, w którym obecnie znajduje się Muzeum Wsi Kieleckiej. Historia tego modrzewiowego budynku sięga dwustu lat.

 

Nie omiń Sandomierza!

Sandomierz jest jednym z najatrakcyjniejszych miast województwa świętokrzyskiego. Na uwagę zasługuje z całą pewnością zespół ubranistyczno-architektoniczny Starego Miasta. Najstarsze zabudowania pochodzą nawet z XIV wieku. Miłośnicy obiektów sakralnych nie mogą pominąć Bazyliki Katedralnej wybudowanej jeszcze w 1360 roku. Obrazy, które możemy podziwiać w kościele pochodzą nawet z XVI wieku. Warto podziwiać również Zamek królewski w Sandomierzu. Wzniesiony on został jeszcze przez króla Kazimierza Wielkiego. Budynek ucierpiał podczas zawirowań historycznych, ale nadal możemy podziwiać fundamenty jego ośmiobocznej wieży, które pochodzą z XIV wieku. Odrestaurowany zamek stanowi obecnie siedzibę Muzeum Okręgowego. Nie sposób również nie wspomnieć o przepięknym Collegium Gostomianum, czyli najstarszej szkole średniej w mieście Sandomierz. Początki jej działania datuje się na początek XVII wieku. Założone zostało jako szkoła jezuicka, a po likwidacji zakonu zaczęło funkcjonować jako szkoła świecka. Budynek wyróżnia się niepowtarzalną na skalę kraju eliptyczną klatką schodową. Warto zaznaczyć, że projekt kolegium został opracowany w samym Rzymie. Będąc w Sandomierzu, nie można pominąć również Ratusza, wzniesionego w 1349 roku. Ten gotycki budynek wieńczy ośmioboczna wieża. Na jednej ze ścian możemy podziwiać zegar słoneczny.

Reasumując rozważania, z łatwością można dojść do wniosku, że ilość miejsc wartych zobaczenia w województwie świętokrzyskim jest ogromna. Nie sposób wymienić i opisać wszystkich w jednym artykule. Będąc w tej części Polski na pewno nie omińmy zabytków stolicy województwa świętokrzyskiego, jaką są Kielce. Zobaczmy również Sandomierz, uważany przez wielu za jedno z najpiękniejszych miast Polski.

Autor artykułu
Artykuł przygotowany przez ekskluzywny hotel bristolbusko.pl ze SPA położony w Górach Świętokrzyskich w miejscowości Busko Zdrój