Jeśli planujesz zwiedzanie Wrocławia, dokładnie zaplanuj sobie ten czas, aby nie przegapić żadnego ciekawego miejsca na mapie miasta. W naszym artykule dowiesz się jakie zabytki są warte odwiedzenia oraz gdzie się udać na chwilę przerwy podczas pobytu w tym mieście.

 

Hala stulecia

Niezwykłe dzieło, konstrukcji Maxa Berga, które zostało wpisane na listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Budynek otwarto w 1913 roku, i służyło jako miejsce wystawowe oraz kino. Do dzisiaj odbywają się również w nim koncerty, wydarzenia sportowe oraz konferencje. Po drugiej wojnie światowej zmieniono jego nazwę na “Hala Ludowa”. Do pierwotnej nazwy powrócono dopiero w 2000 roku. Obecnie prowadzony jest w środku remont. Mimo tego warto podziwiać budowlę z zewnątrz, tym bardziej że zaraz obok znajduje się Pergola oraz multimedialna fontanna z pokazami wodnymi w rytm muzyki.

 

ZOO

W niedalekiej odległości od Hali Stulecia znajduje się ZOO. Miejsce szczególnie polecane dla rodzin z dziećmi. Na jego terenie na pewno zobaczycie, oprócz występujących w naszym regionie zwierząt, egzotyczne gatunki z odległych kontynentów. Będąc w ZOO koniecznie znajdźcie afrykarium – jest to niesamowita sposobność do oglądania zwierząt wodnych i lądowych z bliska.

 

Archikatedra pw. św. Jana Chrzciciela

Przez znawców i pasjonatów zwana również matką kościołów śląskich – w jej wnętrzu znajduje się wiele bezcennych z punktu historycznego zabytków. Bogactwo rzeźb oraz malarstwa, zaskoczy nawet laika sztuki. Archikatedra ma swoje początki już w 1000 roku. Na przestrzeni lat ulegała zniszczeniom – podczas wojen oraz w wyniku pożarów, jednak za każdym razem została odbudowana. Świątynia została wzniesiona w stylu gotyckim i renesansowym.

 

Odpoczynek między zwiedzaniem

W przerwie między zwiedzaniem warto nabrać sił, degustując w rynku najlepsze pączki. Wrocław słynie również z doskonałych restauracji, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli interesują Cię trochę luźniejsze miejsca, warto wybrać się do jednej z wielu miejskich plaż znajdujących się przy Odrze. Znajdziesz tam leżaczki, na których odpoczniesz przy małej przekąsce i zimnym napoju

.

Ratusz miejski

Jego najstarsza część powstałą wokoło roku 1299 i od tego czasu była sukcesywnie rozbudowywana. Ratusz jest zabytkiem w stylu świeckiego gotyku. W jego środku znajdziecie Miejskie Muzeum, w którym zobaczycie wiele eksponatów związanych z Wrocławiem. W czasie walk w 1945 roku ratusz został częściowo zniszczony, jednakże władze miasta sukcesywnie go odbudowały w pierwotnym stylu. W piwnicach ratusza można odwiedzić słynną Piwnicę Świdnicką – jeden z najstarszych w europie lokali gastronomicznych.

Wrocław ma do zaoferowania dużo więcej miejsc wartych odwiedzenia, powyższe przykłady są zaledwie namiastką tego, co warto zobaczyć będąc na miejscu. Jeżeli masz czas, proponujemy rozłożyć zwiedzanie na kilka dni – tak, aby nie pędzić od punktu do punktu. Proponujemy również znalezienie lokalnego przewodnika, który dokładnie opowie nam o odwiedzanych miejscach.