Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że dieta wpływa na nasze samopoczucie. Odpowiednio dobrana do naszych potrzeb, wieku i trybu życia potrafi zdziałać cuda. Niestety często o tym zapominamy i nie włączamy do niej wystarczającej ilości witamin i składników odżywczych.

 

Zależnie od wieku

W zależności od wieku mamy różne potrzeby żywieniowe. Osoby starsze powinny włączyć do swojego menu między innymi przetwory zbożowe oraz kasze i gotowane na parze ziemniaki. Bardzo ważne jest także dostarczenie do organizmu dań, które wzmocnią pracę serca i dostarczą niezbędnych mikroelementów. Zalecane są: chude mięso i ryby, wpływające na poziom tak zwanego „dobrego cholesterolu”. Wraz z wiekiem pojawiają się także problemy z kośćmi. Warto uzupełniać niedobory wapnia jedząc nabiał. Kefiry i maślanki są najbardziej polecane, ponieważ nie powodują tak dużych wzdęć jak słodkie produkty. Rzecz jasna nie można zapominać także o warzywach, szczególnie tych strączkowych oraz owocach.

 

Gdy brakuje czasu

Bardzo często zdarza się, że seniorzy sami nie dbają o zbilansowaną dietę, a ich rodziny zwyczajnie nie mają aż tyle czasu, by codziennie doglądać menu starszej osoby. Warto wtedy zastanowić się nad zatrudnieniem opiekuna. Specjaliści z GoldCare nie tylko pomogą w wykonywaniu codziennych obowiązków, ale także w przygotowaniu posiłków. Ważne jest, by senior jadł około 5 razy dziennie. Porcje nie muszą być bardzo duże, by nie obciążać żołądka. Istotne jest także, by dania były urozmaicone, dzięki temu będziemy mieli pewność, że do organizmu seniora dostarczana jest odpowiednia ilość witamin. Niestety często zdarza się, że osoby starsze mają problem z apetytem. W takiej sytuacji nie zmuszajmy go do jedzenia, ale spróbujmy do tego zachęcić, np.: poprzez smaczne i dobrze podane potrawy.

Kiedy jesteśmy głodni nasze samopoczucie znacznie się pogarsza, co jednoznacznie pokazuje, że to ile i w jaki sposób jemy ma ogromny wpływ na jakość naszego życia. Starajmy się więc, aby nasza dieta była urozmaicona, bogata w składniki odżywcze i zapewniała nam odpowiednią ilość energii.