To, że społeczeństwo polskie się wzbogaca, jest pewne. To, że generujemy coraz więcej oszczędności również. Ale czy nasze oszczędności chcemy przeznaczać nie na własne potrzeby, ale własne dzieci? Przekonajcie się, po co najczęściej generowane są nadwyżki pieniędzy w polskich gospodarstwach domowych.

 

Oszczędności Polaków

Oszczędza połowa Polaków, ale nadwyżki pieniędzy nie przewyższają zazwyczaj wartości dwóch miesięcznych pensji. Cieszy jednak fakt, że zmienia się świadomość w kwestii konieczności generowania nadwyżek pieniędzy.

Jesteśmy coraz bardziej świadomymi rodzicami. Konto oszczędnościowe dla dziecka albo lokata w banku to produkty, które zakładamy już w pierwszych dniach życia malucha. Wiemy, że im wcześniej zaczniemy odkładać, tym więcej środków zgromadzimy.

 

Na co Polacy przeznaczają oszczędności?

Tak naprawdę przyszłość dzieci nie jest priorytetem, jeśli pod uwagę weźmiemy cel oszczędzania dorosłych. Na pierwszym miejscu wymieniają oni tzw. czarną godzinę, potem cele w krótkim terminie. Oszczędności są więc przeznaczane na wakacje, kupno auta, remont domu, drogi sprzęt RTV czy AGD.

O wiele częściej dorośli myślą o własnej emeryturze i oszczędnościach w celu godnego życia jako seniorzy niż o odkładaniu pieniędzy dla własnych dzieci. Oczywiście nie jest to standard, ale statystyki. Są i tacy, którzy jednocześnie zakładają konto oszczędnościowe dla dziecka, jak i lokatę bankową dla generowania zysków na własne potrzeby. Takie rozdzielanie oszczędności jest zresztą doskonałym rozwiązaniem.

 

Cel: dobry start w dorosłe życie dzieci

Rodzice, którzy generują nadwyżki pieniędzy w celu zapewnienia dobrego startu w dorosłym życiu swoich pociech, najczęściej robią to w określonym celu. Im wcześniej oszczędności zaczną być odkładane i inwestowane, na przykład poprzez konto oszczędnościowe dla dziecka, tym więcej celów będzie można zrealizować.

Najważniejsze są studia i utrzymanie dziecka podczas edukacji, jeśli ta ma przebiegać daleko od miejsca zamieszkania. Kolejnym celem jest wyprawienie wesela, zakup pierwszego auta albo dołożenie do pierwszego mieszkania. Nie da się ukryć, że są to niemałe inwestycje i warto być do nich odpowiednio przygotowanym.

 

Instrumenty inwestowania oszczędności dla dziecka

Rodzice, którzy podjęli decyzję o generowaniu oszczędności na przyszłość swoich dzieci, powinni brać pod uwagę jedynie inwestycje długoterminowe. Tylko takie zapewnią spory zysk. W przypadku takiego celu lepszym rozwiązaniem będą inwestycje, które nie są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Weźmy pod uwagę, że oszczędności są „zamrażane” na długi czas, nie może być więc mowy o utracie choćby części wniesionego kapitału.

Jedną z lepszych propozycji, jakie banki oferują rodzicom, jest konto oszczędnościowe dla dziecka. To właśnie na nie mogą trafiać wszelkie środki, które mają być przeznaczone na jego start w dorosłe życie. Warto wybierać takie konta, do których można dokładać kolejny kapitał. Kolejną propozycją jest lokata bankowa z długim terminem trwania.