Użytkownicy urządzeń mobilnych mogą coraz częściej poczuć się, jakby mięli w rękach naprawdę zaawansowaną technologię, o niemal nieograniczonych możliwościach. Z każdym kolejnym rokiem poprawia się wzornictwo naszych smartfonów i tabletów, a moc obliczeniowa ich podzespołów rośnie.
Z drugiej strony urządzenia te są coraz lżejsze i cieńsze, a wszystko po to, by mogły być naprawdę mobilne i komfortowe w użytkowaniu. Cena za taki postęp może być jednak dla niektórych posiadaczy takiego sprzętu bardzo wysoka. Aby można było osiągnąć tak dobre efekty i budowę, producenci urządzeń mobilnych projektują i wytwarzają coraz cieńsze ekrany. Są one przez to więc bardziej podatne na uszkodzenia, a więc im nowszy sprzęt, tym bardziej trzeba się liczyć z tym, że ewentualna naprawa pęknięcia ekranu przyniesie nam dodatkowe koszty – a te nie są małe. Czy wiesz zatem, czy stać cię w ogóle na luksus nonszalancji, która może się zakończyć wizytą w serwisie właśnie z powodu tego typu uszkodzenia? Ile może cię to kosztować? Od czego zależy wysokość rachunku i jak możesz zabezpieczyć się przed tego typu wydatkiem?
Pęknięty ekran, czy może tylko szkło?
Wizyta w serwisie komórkowym oraz cena, jaką trzeba będzie zapłacić za uszkodzony ekran smartfona lub tabletu, uzależniona jest zarówno od modelu i producenta – części zamienne w zależności od marki mogą mieć tu różny koszt – jak i od konstrukcji ekranu. Czasem zdarza się przecież tak, że podczas uszkodzenia powstaje mało estetyczny „pajączek”… jednak funkcje dotykowe działają bez zarzutu. Wiele osób, bojąc się wówczas kosztu związanego z wymianą tego elementu, decyduje się na dalsze użytkowanie sprzętu, pomimo mało reprezentacyjnego wyglądu. Są jednak konsumenci, którzy wraz ze stłuczonym ekranem tracą możliwość obsługi swojego urządzenia. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Wszystko zależy od konstrukcji. Może się więc zdarzyć, że smartfon, który używamy, posiada funkcję dotykową wbudowaną w ekran LCD, a szybka stanowi jedynie jego ochronę. Może też być tak, że elementy te działają wspólnie, wówczas uszkodzenie szkła skutkuje również utratą możliwości korzystania z funkcji sprzętu mobilnego.
Cena uszkodzenia ekranu
Rozpatrując zatem sprawę uszkodzenia ekranu z perspektywy ceny, jaką będziemy musieli zapłacić za jego naprawę w odpowiednim serwisie komórkowym, można powiedzieć, że:
- wymiana samej szybki (jeśli pomimo stłuczenia, ekran LCD i funkcje dotykowe nadal działają) będzie kosztowała cię ok. 200-300 zł,
- jeśli wraz z uszkodzeniem ekranu doszło również do zepsucia matrycy, to średni koszt naprawy może wynieść od 400 do 500 zł,
- im nowszy model smartfona lub tabletu tym koszt takiej usługi będzie większy (starsze modele posiadają na rynku wiele zamienników części i są one łatwiej dostępne, dlatego ich cena jest niższa i tym samym klient może zapłacić mniej za wymianę ekranu).
Jak uchronić się przed wymianą ekranu?
Nie od dziś mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Fakt ten wykorzystywany jest bardzo często w działaniach marketingowych, jednak w przypadku ceny, jaką będzie trzeba zapłacić za wymianę ekranu w swoim smartfonie, powiedzenie to nabiera o wiele głębszego sensu. Najważniejsza jest przecież funkcjonalność urządzenia, dlatego kupując tego typu mobilny sprzęt, zawsze warto odpowiednio się zabezpieczyć i wliczyć w jego koszt również cenę zakupu dwóch podstawowych elementów ochronnych:
- szkła hartowanego, dopasowanego do modelu,
- dedykowanego etui dla telefonu lub tabletu.
Konsultacja techniczna Dziękujemy firmie Premtel – Akcesoria GSM za konsultację techniczną. |