Gadżety elektroniczne są nie tylko coraz popularniejsze, ale także bardziej funkcjonalne – oraz cenniejsze. Dlatego rośnie zainteresowanie ich posiadaczy możliwością ubezpieczenia takiego sprzętu.

 

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Accenture, nawet 75% dorosłych Polaków posiada dzisiaj smartfon, 37% z nas jest posiadaczami tabletu, 7% badanych zadeklarowało chęć zakupu smartwatcha, a 8% – elektronicznej opaski (źródło: http://biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/75-proc-polakow-ma-smartfona-tablet-tylko-37-proc/zv522g). Liczba drobnych urządzeń elektronicznych w naszych domach stale rośnie; są one też coraz droższe. Czy warto je ubezpieczyć?

 

Drobny sprzęt, wysoka cena

Dzisiejsze smartfony wyposażone są w lepsze procesory niż jeszcze nie tak dawno komputery osobiste. Ich ceny jednak również dość szybko idą w górę. Podobnie tablety – cenę urządzeń z wyższej półki wyraża się w tysiącach złotych, a przeciętne urządzenie to już wydatek rzędu przynajmniej 600–700 zł. Dobry smartwatch również kosztuje niemało. Taniej można zakupić opaskę elektroniczną, która także może pełnić funkcję zegarka. Wobec rosnącej ceny drobnej elektroniki i coraz wyraźniej zanikającej średniej półki cenowej, warto zastanowić się nad możliwością ubezpieczenia gadżetów elektronicznych, zwłaszcza, że używamy ich na co dzień, przez co narażone są na uszkodzenia mechaniczne, zalanie, a także na kradzież czy zgubienie.

 

Czy warto ubezpieczyć?

 Gwarancja producenta zapewni nam bezpłatną naprawę lub wymianę urządzenia w przypadku awarii wynikającej z wady samego sprzętu. Niestety nie pomoże nam w razie uszkodzenia mechanicznego czy awarii powstałych na skutek działania czynników zewnętrznych. Tymczasem smartfony dość często ulegają wypadkom – zarówno w domu, jak i poza nim. Najczęściej zdarza się upadek na ziemię skutkujący nierzadko zarysowaniem, pęknięciem czy wygięciem obudowy, a czasem zniszczeniem wyświetlacza. Kolejna częsta przyczyna awarii to zalanie urządzenia wodą. Sprzęt może zostać też zniszczony przez dziecko, a nawet pogryziony przez domowe zwierzę.

Polisa zapewniająca gadget insurance, proponowana przez coraz liczniejszą rzeszę firm, np. Gadget Cover, może więc okazać się usługą niezwykle przydatną w gospodarstwie domowym.

Zrekompensuje straty finansowe poniesione w wyniku konieczności naprawy czy zakupu nowego urządzenia, a przecież wypadki takie wcale nie zdarzają się rzadko!