Numizmatyka to bardzo ciekawa pasja, która może poszerzać horyzonty. Wbrew pozorom nie sprowadza się ona jedynie do zbierania monet. Kolekcjonerzy pragną także poznać historię, dowiedzieć się na ich temat jak najwięcej. Ogromna wiedza osób zajmujących się numizmatyką może zaskoczyć. Między innymi wiedzą oni doskonale czym jest tak zwany stempel lustrzany.

 

Definicja

Stempel lustrzany bardzo często wykorzystywano do bicia srebrnych monet. Było tak między innymi w przypadku Monety XXX z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Była ona także wybijana zwykłymi stemplami, jednak to te zrobione lustrzanym są bardziej unikatowe. Wybito ich tylko 6000. Sam stempel lustrzany to metoda wybijania monet, gdzie uzyskiwany jest efekt lustrzanego tła. Efekt ten był uzyskiwany dzięki dokładnemu wypolerowaniu powierzchni tegoż stempla. Warto zaznaczyć, że lustrzane było jedynie tło, grafika pozostawała matowa.

 

Cechy charakterystyczne

Matowy relief wyróżniający się na gładkim, lustrzanym tłem to właśnie wyróżnik monet tworzonych za pomocą stempla lustrzanego. Nie możliwe jest niemal pomylenie jej z monetami wybijanymi w inny sposób. Odróżnia je od nich także wyjątkowa staranność wybijania. Wszystko trzeba robić powoli i bardzo dokładnie.

 

Cenne eksponaty

Monety wykonywane stemplem lustrzanym są bardzo poszukiwane. Wielu kolekcjonerów chciałoby je mieć w swoich kolekcjach. Oczywiście podczas poszukiwań musimy uważać, by nie trafić na podróbki. Na szczęście wprawne oko fana numizmatyki szybko zauważy wszelkie odstępstwa od oryginału. Na wszelki wypadek warto jednak szukać w sprawdzonych miejscach. Do wyboru mamy aukcje, sklepy i oczywiście Skarbnicę Narodową, gdzie znajdziemy również dokładne opisy monet.

Numizmatyka to pasja, na którą trzeba poświęcić sporo czasu. Warto jednak to zrobić, by znaleźć naprawdę interesujące monety. Kolekcjonerzy niekiedy szukają wymarzonego egzemplarza przez wiele miesięcy. Każdy z nich chciałby mieć choć jedną niesamowitą monetę w swojej kolekcji. Do tego grona z pewnością można zaliczyć te wybijane stemplem lustrzanym.