Jeszcze do niedawna kampanie społeczne głosiły, że codzienne picie mleka ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój dzieci, a sam nabiał jest jednym z najzdrowszych źródeł białka oraz wapnia w diecie. Dzisiejszy stan badań pokazuje, że może być wręcz przeciwnie, a wiele osób właśnie z powodu nietolerancji laktozy zawartej w mleku lub kazeiny skarży się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Wapń możesz znaleźć nie tylko w nabiale, ale także w warzywach kapustnych (jarmuż, kapusta), a także szpinaku, migdałach czy suszonych figach. Natomiast samo krowie lub kozie mleko łatwo da się zastąpić jego substytutem roślinnym, na przykład mlekiem kokosowym, sojowym, migdałowym, owsianym lub ryżowym. Kupisz je w każdym supermarkecie i większości dyskontów, na przykład w Biedronce, Auchan albo e-sklepach typu Frisco. Opinie na temat smaku poszczególnych napojów roślinnych różnią się między sobą – dlatego warto poeksperymentować, aby znaleźć swoje ulubione mleko. Oto dwa najpopularniejsze wybory osób na diecie bezmlecznej.
Mleko migdałowe
To niskokaloryczny napój, który ma lekko słodkawy smak. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do kawy, płatków śniadaniowych, kakao. Działa antynowotworowo dzięki zawartości witaminy E, a duża ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych obniża poziom złego cholesterolu. Wybieraj mleko bez dodatku cukru. Kupisz je w niemal każdym sklepie, na przykład Biedronce, Auchan i Tesco.
Organiczną wersję niesłodzoną znajdziesz w markecie Frisco. Opinie dietetyków na temat mleka migdałowego są bardzo korzystne. Niesłodzony napój będzie świetnym wyborem dla osób dbających o linię – mleko migdałowe ma mniej kalorii niż krowie mleko o 0% zawartości tłuszczu!
Mleko kokosowe
To gęsty, słodkawy w smaku napój roślinny, niezastąpiony w kuchni azjatyckiej. Bardzo popularne jest dodawanie mleka kokosowego do wszelkiego rodzaju zup, curry oraz sosów. Jeśli dbasz o linię, uważaj z jego spożyciem – w związku z wysoką zawartością tłuszczu duża szklanka mleka kokosowego może mieć nawet kilkaset kalorii! Dlatego warto ten napój traktować jako dodatek smakowy do potraw lub składnik deserów, a nie pić go tak, jak mleko krowie.
Kupując napój kokosowy, zwracaj szczególną uwagę na skład produktu i uważnie czytaj etykietę. Choć możesz kupić go w wielu dyskontach i supermarketach (Lidl, Tesco, Biedronka, Frisco), warto sięgnąć po taki napój, który w składzie zawiera jedynie ekstrakt z kokosa i wodę. Takie mleko znajdziesz na przykład w e-marketach Piotr i Paweł oraz Frisco. Opinie dietetyków na temat spożywania napoju kokosowego jasno mówią, że choć jest on źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, warto go włączyć do diety ze względu na zawartość witamin C, E i B oraz żelaza, magnezu, selenu, fosforu i wapnia.