Chore zęby, zwłaszcza próchnica i parodontoza to zagrożenie dla zdrowia całego organizmu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jaki wpływ na stan zdrowia mogą mieć stany zapalne zębów.

 

Zdrowe zęby to wizytówka człowieka, ale nie wolno zapominać, że zdrowe zęby to nie tylko wygląd. Próchnica, paradontoza to choroby zębów, które maja wpływ na zdrowie całego organizmu. O zęby trzeba dbać od najmłodszych lat. Mleczne zęby u dzieci są słabsze i często lekceważymy dbanie o mleczaki, bo przecież same wypadną. Tymczasem zbyt wczesne wypadanie mleczaków może prowadzić do nieprawidłowości w rozwoju żuchwy i szczęki oraz wadliwego wyrastania trwałych zębów. Jeśli zauważymy wady zgryzu, trzeba udać się na wizytę do ortodonty, nawet z mlecznymi zębami. Nieraz wystarczające będą ćwiczenia zadane przez lekarza, ponieważ korekta zębów mlecznych jest szybsza. Aparat ortodontyczny na tym etapie nie zawsze jest konieczny.

Wizyta u ortodonty jest konieczna w wieku maksimum 7-8 lat, nawet jeśli samodzielnie nie zauważymy wad zgryzu u dziecka (o leczeniu zębów poczytaj na stronie https://portaldlazdrowia.pl/ ).

Bardzo ważna jest świadomość rodziców o tym jak pielęgnować zęby dziecka już na etapie niemowlęcia. Dziecko może zarazić się próchnica od rodziców na przykład po oblizaniu przez nich smoczka lub dziecięcej łyżeczki. A to dobry przykład na to, że o własne żeby trzeba dbać, również dlatego, że ma to wpływ na zdrowie naszych dzieci. Próchnicę trzeba leczyć, ponieważ stany zapalne są groźne dla innych narządów, na przykład serca lub nerek. Więcej o pielęgnacji zębów u dzieci – https://portaldlazdrowia.pl/zdrowe-zeby-od-najmlodszych-lat/.

Leczenie próchnicy to konieczność, ale to nie jest jedyna groźna choroba. Duże problemy może sprawić kamień nazębny osadzający się każdego dnia. Wygląda brzydko, ale większy problem sprawiają bakterie, które znajdują tam swoje siedlisko. Kamień nazębny może prowadzić do odsłaniania szyjek zębowych, później do paradontozy, a nawet wypadania zębów. Z tego powodu trzeba regularnie usuwać kamień nazębny, nawet wówczas, jeśli jesteśmy przekonani, że dobrze czyścimy zęby. W gabinetach stomatologicznych wykonuje się wiele zabiegów związanych z kamieniem nazębnym. Jednym z takich zabiegów jest skaling, czyli rozbijanie kamienia za pomocą ultradźwięków oraz wypłukanie go z jamy ustnej. Inny zabieg to piaskowanie zębów, zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych. Polerowanie zębów to nie tylko wygładzanie, ale również wzmacnianie zębów i zapobieganie rozwojowi próchnicy. Z kolei laserowanie przyspiesza regenerację i gojenie dziąseł. Usuwanie kamienia nie jest bolesne, chociaż jest to zabieg mało komfortowy (więcej – https://portaldlazdrowia.pl/usuwanie-kamienia-nazebnego-czy-to-boli-i-jak-wyglada-zabieg/ ).

Kilka zdań o paradontozie (lub parodontozie) – kamień nazębny to główna przyczyna rozwoju parodontozy, ale trzeba pamiętać, że sprzyja jej cukrzyca, AIDS, palenie papierosów i wiele innych czynników, w tym przyjmowanie niektórych leków.

Z drugiej strony nieleczona parodontoza może prowadzić do innych schorzeń. Świadomość ryzyka to pierwszy krok do unikania parodontozy lub skutecznego wyleczenia.