Podolog jest specjalistą zajmującym się badaniem i leczeniem ewentualnych schorzeń stóp. Choć profesja ta jest stosunkowo nowa, to zyskuje na popularności wśród starszych pacjentów. Kiedy warto udać się do gabinetu podologa? Dowiedz się z niniejszego poradnika.

Podolog – kim jest?

Nazwa tego zawodu wywodzi się od greckich słów „podos”, czyli stopa oraz „logos” określającego naukę. Aby móc zajmować się podologią należy skończyć studia wyższe lub też kursy kierunkowe. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że podolog prowadzi ścisłą współpracę z lekarzami różnych profesji. Specjaliści, do których może skierować to, między innymi dermatolog, chirurg, ortopeda czy diabetolog.

 

Czym zajmuje się specjalista w gabinecie podologicznym?

Podologia jest dziedziną zajmującą się wykrywaniem zmian patologicznych oraz przyczyn ich wystąpienia w obszarze kończyn dolnych. Specjalista zajmuje się więc wykonywaniem wszelkiego rodzaju zabiegów, mających na celu poprawę wyglądu stóp. Do najczęściej przeprowadzanych czynności należą: usuwanie odcisków, leczenie wrastających paznokci oraz informowanie pacjenta o sposobach dbania o stopy.

 

Najczęstsze schorzenia w podologii

Do najczęstszych przypadków, którym zajmuje się podolog Poznań należą:

  • wrastający paznokieć,
  • grzybica stóp i paznokci,
  • stopa cukrzycowa,
  • zmiany na stopach (np. odciski, kurzajki),
  • rekonstrukcja paznokcia,
  • masaż leczniczy kończyn dolnych.

Ponadto, profesjonalny podolog ma za zadanie udzielać informacji związanych z profilaktyką chorób oraz dbaniem o zdrowy stan kończyn dolnych.

 

Kto powinien udać się na zabieg podologiczny?

Na wizytę w gabinecie podologa może zdecydować się osoba w każdym wieku. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, iż konsultacje tego typu są polecane w szczególności osobom starszym. Wynika to z faktu, iż problemy podologiczne dotykają przede wszystkim osoby mające problemy z poruszaniem się. Cecha ta jest charakterystyczna dla osób powyżej 60. roku życia. 

 

Przyczyny chorób stóp

Jak podkreślają specjaliści, problemy z kończynami dolnymi mogą pojawić się na wskutek kilku popularnych błędów. Do tych najistotniejszych należy, chociażby nieprawidłowa pielęgnacja stóp np. zbyt krótkie obcinanie paznokci lub też ich ścieranie. Kolejnym aspektem związanym z wystąpieniem komplikacji podologicznych może być zbyt ciasne obuwie, noszenie skarpet wykonanych z tworzyw sztucznych, jak również dobór nieodpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych.

Pojawiające się na stopach pacjenta zmiany skórne powinny być podstawą do wizyty w gabinecie podologa. Dla osób szukających tego typu specjalisty w Poznaniu poleca się odwiedzić stronę https://poznan-podolog.com/, celem zasięgnięcia większej ilości informacji.

 

Badanie stóp podoskopem

Zanim podolog przejdzie do badania, przeprowadzi szczegółowy wywiad zdrowotny z pacjentem. Dzięki temu będzie mógł określić tryb życia osoby badanej oraz wszelkie czynniki, które potencjalnie mogą mieć wpływ na zastaną przypadłość. Następnie przechodzi do przeprowadzenia badania przy użyciu specjalistycznego narzędzia. Określa ona rozkład ciężaru masy ciała na stopach oraz wyznacza co dzieje się ze stopniem ciężkości. 

Po badaniu komputerowym podolog ma za zadanie sprawdzić wysklepienie i kształt stopy, za pomocą podoskopu. Dzięki badaniu możliwym jest określenie rodzaju stopy u danego pacjenta, co wspomaga wyznaczenie sposobu leczenia. 

 

Czego można się spodziewać podczas pierwszej wizyty?

Ważnym aspektem wizyty w gabinecie podologa jest również badanie manualne. Specjalista sprawdza za jego pomocą nie tylko ruchomość stawów, ale również obecny stan mięśni. Dopiero po sprawdzeniu wszelkich parametrów, podolog jest w stanie dobrać odpowiednią metodę leczenia dla pacjenta.

 

Kiedy wybrać się do podologa?

Na wizytę w gabinecie podologa powinny zdecydować się osoby starsze oraz te, które zauważają problemy z kończynami dolnymi. Profesjonalista przeprowadzi odpowiednie badania po to, by możliwie jak najszybciej określić rodzaj problemu i zastosować skuteczną terapię.