Kierowcy powoli przyzwyczajają się do sezonowej wymiany opon. Choć na razie nie jest to obowiązkowe (prawdopodobnie w nieodległej przyszłości się to zmieni), już dziś spora grupa kierowców inwestuje w dwa komplety opon, jeden do jazdy latem, drugi do jazdy zimą. Korzyści, jakie z tego wynikają, wydają się oczywiste. Przede wszystkim dopasowane do pory roku opony to większe bezpieczeństwo na drodze i większy komfort jazdy autem. To także wolniejsze zużywanie się opon, cichsza jazda, lepsze osiągi samochodu.

 

Oczywiście dwa komplety opon to także pewne niedogodności, w tym konieczność ich okresowej wymiany (zwyczajowo z opon letnich na zimowe przesiadamy się w październiku lub listopadzie, a z zimowych na letnie w marcu lub kwietniu). Owe niedogodności to przede wszystkim konieczność poświęcenia czasu na wizytę w warsztacie oraz wydatek związany z wymianą opon. Jest to koszt, który musimy wliczyć w cenę użytkowania samochodu. Istnieje jednak prosty sposób na przynajmniej częściowe zniwelowanie tego typu niedogodności. Są nim kompletne koła, czyli zestaw sezonowych opon wraz z felgami.

Zamiast przekładać opony, zakładamy nowy zestaw kół wyposażonych w sezonowe opony i samochód jest gotowy do nowych warunków jazdy.

Kolejki w warsztatach wulkanizacyjnych w okresie jesiennym, zwłaszcza w momencie wystąpienia pierwszych opadów śniegu mogą przerażać. Niekiedy na wymianę opon trzeba zapisywać się z kilkudniowym wyprzedzeniem, a i tak nierzadko przyjdzie nam czekać na wyminę od kilkudziesięciu minut, do kilku godzin (w skrajnych przypadkach). Jeśli dysponujemy kompletnymi kołami, czas wymiany można znacznie skrócić. Wymian jednego zestawu kół na inny nie zajmie wiele czasu i w gruncie rzeczy taką wymianę możemy przeprowadzić samodzielnie, bez konieczności odwiedzania warsztatu. Jeśli nie chcemy brudzić sobie rąk nawet w najgorętszym momencie sezonu, przyjeżdżając do warsztatu z kompletem kół, na ich wymianę nie będziemy zbyt długo czekać.

Zawsze uda nam się wcisnąć w kolejkę, bo i wymiana całych kół przy użyciu specjalistycznych narzędzi pneumatycznych zajmie jedynie chwilę czasu– warto przywołać sobie w myślach obrazki z Formuły 1, gdzie wymiana kompletu kół to zaledwie kilka sekund pracy zgranej ekipy mechaników.

Inwestycja w kompletne koła to nie tylko oszczędność pieniędzy i czasu związanego z sezonową wymianą ogumienia w naszym aucie. To również gwarancja zakupu opon i felg dobranych względem siebie w możliwie najbardziej optymalny sposób. Wielu producentów nowoczesnych opon i felg samochodowych współpracuje ze sobą. Dziełem takiej kooperacji są kompletne koła, które możemy znaleźć w ofercie dobrze zaopatrzonych sklepów motoryzacyjnych lub zamówić je bezpośrednio u ich producentów. Dodatkową korzyścią wynikającą z takich zakupów jest niższa cena kompletnego produktu.

Osobny zakup dobrej jakości felgi aluminiowej i opony sezonowej, z pewnością będzie bardziej kosztowny niż kupno całego, odpowiednio wcześniej wyważonego koła, które od razu jest gotowe do montażu w samochodzie.

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Felgeo specjalizującej się w sprzedaży kompletnych kół i felg aluminiowych.