Telewizory smart TV cieszą się coraz większą popularnością. Wynika ona z wielu udogodnień, które wyróżniają je na tle klasycznych telewizorów. Smart TV to coś więcej niż tylko urządzenie do oglądania programów telewizyjnych, filmów, seriali lub śledzenia wydarzeń sportowych.

 

Co wyróżnia telewizory smart TV?

Telewizory smart cechują się przede wszystkim możliwością podłączenia ich do Internetu. Dzięki temu można ściągnąć na nie liczne aplikacje. Z ich wykorzystaniem za pomocą telewizora przegląda się strony internetowe, korzysta z komunikatorów czy też ogląda filmy na żądanie (w systemie VOD – także w jakości HD). Oprócz tego mogą być one wykorzystywane do rozgrywek w grach komputerowych, konsolowych lub też udostępnionych za pośrednictwem podłączonego do smart TV Internetu.

Co niezwykle ważne, dzięki rozwojowi technologii telewizory smart TV mają również uproszczone sterowanie w stosunku do klasycznych urządzeń (dzięki zastosowaniu specjalnych przeglądarek w aplikacjach). Do sterowania telewizorem można ponadto wykorzystać nie tylko standardowego pilota na baterie, ale również gest rąk lub swój głos. Jeśli chodzi o komunikowanie się za pomocą głosu, taką funkcję posiada np. telewizor Samsung SUHD UE55KS8000L. Gdy zatem dysponuje się sprzętem smart TV, nie trzeba już nerwowo poszukiwać pilota lub też martwić się wyczerpanymi bateriami. Wystarczy odpowiednio skonfigurować telewizor w kwestii wydawania mu komunikatów, a następnie także przeszkolić odpowiednio swoich domowników.

 

Zalety smart TV

Telewizory smart TV cechują się przede wszystkim bardzo dużą wygodą użytkowania. Nie chodzi tutaj tylko o sposób ich obsługi. Częściowo zastępują one bowiem inny sprzęt elektroniczny, jak komputery, laptopy lub telefony komórkowe, łącząc w sobie szereg różnych funkcji. Co niezwykle istotne, smart TV nie są już obecnie telewizorami z wysokiej półki cenowej. Jeśli chodzi np. o markę Samsung, z powodzeniem można kupić tego typu urządzenia w cenie 1500-2000 złotych, choć oczywiście nie w najlepszej dostępnej specyfikacji względem przekątnej ekranu oraz jakości obrazu i dźwięku (jak np. 32-calowy model UE32M5622).

 

Dla kogo przeznaczone są telewizory typu smart?

Smart TV to telewizor, który doskonale sprawdza się u osób rzadziej korzystających z tradycyjnych programów telewizyjnych, także tych nastawionych na nadrabianie zaległości w ramach treści na żądanie. Cieszy się on zatem sporym zainteresowaniem takich użytkowników telewizora, którzy dużo pracują lub podróżują i nie mają czasu na śledzenie kanałów telewizyjnych na żywo. Urządzenia smart TV zalet posiadają jednak tak wiele, że każdy znajdzie wśród nich rozwiązania dla siebie.

Stale rosnąca popularność telewizorów tego typu powinna zatem skłonić do zastanowienia się nad zakupem jednego z modeli przy najbliższej wymianie swojego sprzętu. Smart TV będą bowiem z dużym prawdopodobieństwem wypierać klasyczne telewizory.