Przy komponowaniu ogrodu, nawet w pierwszych, nieśmiałych jeszcze wizjach, trawnik nigdy nie zostaje pominięty. Jest nieodłącznym elementem tworzącym pomost pomiędzy światem fantazyjnych roślin, a światem funkcjonalności niezbędnej na co dzień ludziom.

 

Idealny trawnik nie tylko satysfakcjonuje estetycznie, ale również spełnia rozmaite funkcje. Uwydatnia on w końcu urodę ogrodowych konstrukcji typu altany i tarasy, ożywia wizualnie pobliskie kamienne ścieżki i skalniaki oraz podkreśla okazałość rabatowych kwiatów. Trawnik jest jednak przede wszystkim miejscem rozrywki, gdyż na jego miękkiej powierzchni chętnie uprawiane są rodzinne sporty, rozgrywane są zabawy z udziałem dzieci, a nawet popijane są kawy w otoczeniu miękkiego światła poranka. Nieskazitelny trawnik daje zatem przede wszystkim poczucie swobody, z której płynie codzienna radość. Wszystkie te radosne czynności poddają dywan zieleni nieustannej próbie sił. By był on w stanie niewzruszenie służyć przez wiele lat, powinien zostać założony według ścisłych wytycznych, a z biegiem czasu należy go również w odpowiedni sposób pielęgnować.

 

Czym właściwie jest trawnik rolowany?

Trawniki rolowane, zwane powszechnie również darnią, to nic innego jak wysokiej jakości trawa, hodowana pod folią lub na gruncie. Dzięki doborze właściwych odmian oraz odpowiednio przebiegającej uprawie, trawa taka cechuje się wysoką odpornością na szkodniki oraz choroby, a także świetnie znosi niskie temperatury. Dzięki ogólnie dobrze utrzymanej kondycji, trawa łatwo adaptuje się w nowym miejscu. Gotowa do położenia darń jest odpowiednio gęsta i precyzyjnie przystrzyżona. Przywozi się ją pozwijaną w rolki na miejsce nasadzenia bezpośrednio przed położeniem. Cały proces układania trawnika może potrwać około jednego dnia.

 

Koszt założenia trawnika rolowanego

Cenę darni kształtują różne wskaźniki. Przede wszystkim rozróżnia się źródło trawnika. Jeśli pochodzi on z folii, cena za metr kwadratowy będzie wyższa w stosunku do ceny metra kwadratowego trawnika hodowanego na gruncie. Darń z folii wycenia się od 8 do 12 zł za metr kwadratowy, podczas gdy ceny trawnika z gruntu zaczynają się od 5 zł za metr kwadratowy. W przypadku zamówienia wraz z transportem, cena może wzrosnąć nawet do 20 zł za metr kwadratowy. Na ceną mogą składać się również ewentualne dodatkowe usługi pielęgnacyjne bądź usługa położenia darni.

 

Przebieg przygotowania podłoża

Pierwszym krokiem, który musi zostać wykonany jeszcze przed położeniem trawnika, jest odpowiednie przygotowanie gruntu. Powierzchnia gleby ostaje oczyszczona z zeschłych resztek roślin, kamieni i innych przeszkód. Kolejnym etapem jest usunięcie chwastów oraz spulchnienie ziemi za pomocą nieocenionej maszyny rolniczej – glebogryzarki. Po przeprowadzeniu chemicznej analizy gleby pod kątem zawartości minerałów i ich ewentualnym uzupełnieniu specjalistycznymi nawozami, można rozważyć położenie hydrożelu. Stosuje się go w celu poprawy zdolności gleby do zatrzymywania wody, co zapobiega odwodnieniu trawnika. Następnie teren przeznaczony pod trawnik zostaje wyrównany.

 

Proces układania trawnika

Bardzo istotne jest, by trawa została dostarczona w dzień jej układania. W przeciwnym razie może się nadmiernie przesuszyć, co spowoduje nieestetyczne żółknięcie, lub przeciwnie, w niekorzystnych warunkach trawa może zacząć gnić. Rolki trawników układa się równoległymi względem siebie, ściśle przylegającymi pasami. Miejsca łączeń pasów trawnika nie mogą znajdować się w tej samej linii. Istotne jest również układanie trawy w ten sposób, by źdźbła poszczególnych pasów były skierowane w tę samą stronę. Na koniec brzegi trawnika są odpowiednio docinane, a cała murawa zostaje dociśnięta do podłoża. W tym momencie rozpoczyna się okres adaptacyjny. Darń z gruntu potrzebuje około 2 tygodni, by można było na nią wchodzić. Pełna eksploatacja zalecana jest najpóźniej po upływie miesiąca. Darń z folii natomiast jest całkowicie gotowa do użytkowania już po kilku dniach od położenia.

 

Późniejsza pielęgnacja jest bardzo istotna

Nawet po udanym okresie adaptacji darń wymaga dalszej troski, by mogły ciągle zachwycać nieskazitelnym wyglądem. Optymalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnej usługi pielęgnacji trawnika z rolki. Dzięki temu dywan zieleni będzie wiąż bujny i idealny, na przekór niesprzyjającym warunkom pogodowym i intensywnemu użytkowaniu. Proces pielęgnacyjny składa się z kilku elementów. Pierwszym z nich jest podlewanie prewencyjne, które odbywa się rano oraz wieczorem, gdyż są to pory najbardziej korzystne na podlewanie. Z podlewania warto skorzystać przede wszystkim w okresach nadmiernej suszy, dlatego usługodawcy zapewniają taką formę ochrony. Nadmierne deszcze natomiast wypłukują z gleby minerały, przez co rosnąca w takich warunkach trawa może ucierpieć. Na ratunek przychodzi kolejny element usługi pielęgnacyjnej trawników, jakim jest uzupełnianie minerałów według zapotrzebowania sprawdzanego odpowiednimi testami gleby. Pielęgnacja to również koszenie trawnika, ale też wertykulacja, która ma na celu pobudzenie wzrostu korzeni. Raz na 2-3 lata można przeprowadzić również aerację, dzięki której gleba zostanie napowietrzona i łatwiej będzie wnikać w nią woda.

Piękny trawnik to duma każdego właściciela ogrodu. Warto zdać się na profesjonalistów, by móc cieszyć się nieskazitelnym dywanem zieleni już od pierwszego dnia jego położenia.

Więcej informacji na stronie http://kraina-zieleni.pl/oferta/zakladanie-trawnikow-z-rolki-i-z-siewu