Okres jesienny to odpowiedni czas na pozbycie się przykrych pamiątek z wakacji. Przebarwienia posłoneczne, ostuda, nagłe pogorszenie stanu skóry czy nadmierna szorstkość to najczęstsze konsekwencje zbyt długiego opalania. Z pomocą przychodzi wtedy eksfoliacja kwasami AHA oraz BHA. Popularne są również zabiegi z użyciem kwasu trójchlorooctowego, przeznaczone do głębszego złuszczania naskórka.

 

Wskazania do wykonywania peelingów chemicznych

Peelingi chemiczne wykorzystuje się w przypadku wystąpienia wielu problemów skórnych. Zabiegi te likwidują zaburzenia barwnikowe typu melasma, przebarwienia pozapalne oraz posłoneczne. Mają pozytywny wpływ na fotostarzenie, usuwają rogowacenie i plamy soczewicowate. Przyczyniają się również do opóźnienia procesu starzenia się skóry. Ponadto, peelingi chemiczne stosuje się na powierzchowne blizny, trądzik grudkowo-zaskórnikowy, przerost gruczołów łojowych, brodawki płaskie, prosaki, łojotok oraz nawet rozstępy.

 

Przeciwwskazania do przeprowadzenia kuracji

Wśród głównych przeciwwskazań do wykonywania eksfoliacji kwasami należy wymienić aktywne infekcje skóry, np. opryszczkę, zakażenie bakteryjne czy grzybiczne, brodawki wirusowe, reakcje alergiczne, znamiona melanocytowe, skłonności do bliznowacenia, ropowicze postacie trądziku pospolitego czy podrażnienia i uszkodzenia naskórka. Przeszkodami do przeprowadzenia kuracji są też: zaplanowana ekspozycja słoneczna bezpośrednio po wizycie w gabinecie, opalenizna, przyjmowanie leków fotouczulających, antydepresyjnych, antykoncepcyjnych oraz ziół (dziurawca, szałwii i innych fotouczulaczy). Ponadto, wykonanie peelingu chemicznego nie będzie możliwe w przypadku chorób autoimmunologicznych, ciąży, okresu laktacji, zaburzeń psychicznych, terapii retinoidami lub zbyt krótkiego odstępu czasowego po zabiegach chirurgicznych czy laserowych.

 

Jak przygotować skórę do zabiegu?

Osoba, która postanowi skorzystać z peelingu chemicznego, powinna pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się do zabiegu. Już miesiąc przed planowaną wizytą w gabinecie należy zrezygnować z opalania skóry. Natomiast dwa tygodnie wcześniej warto zacząć stosować krem z kwasami AHA o stężeniu 5-10%. Obniżenie pH skóry z 5,5 do 4,5 pozwala bowiem sprawdzić reaktywność na działanie tych substancji oraz wzmacnia późniejsze efekty zabiegu. Ważne jest także stosowanie preparatów zawierających składniki wybielające, tj. arbutyna i hydrochinon. Osoby ze zmianami barwnikowymi powinny sięgnąć po te substancje około 2 tygodnie przed rozpoczęciem kuracji.

 

Przebieg eksfoliacji kwasami

Przy przeprowadzaniu peelingu chemicznego pierwszym krokiem zawsze jest dokładny demakijaż oraz tonizacja skóry. Następnie kosmetolog nakłada żel przygotowujący do zabiegu eksfoliacji, lekko go wmasowuje oraz oczyszcza naskórek, by potem zmyć preparat wodą. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie miejsc, które nie będą złuszczane, przy użyciu wazeliny. Najczęściej są to skrzydełka nosa, kąciki oczu czy ust oraz przerwane ciągłości naskórka. Dopiero na tak przygotowaną skórę nakłada się kwas, który posiada odpowiednie stężenie, i pozostawia się go na kilka lub kilkanaście minut. Na koniec kosmetolog neutralizuje zaaplikowaną substancję i kilkakrotnie przemywa miejsce poddawane kuracji przy użyciu letniej wody. Co więcej, po zabiegu eksfoliacji można nałożyć maskę uśmierzającą zaczerwienia, jak również łagodzący krem.

Warto pamiętać o tym, że chemiczne złuszczanie naskórka wymaga też właściwego zadbania o skórę – co najmniej przez okres 14 dni, licząc od momentu wizyty w gabinecie. W tym przypadku należy stosować zarówno preparaty zapewniające odpowiednią fotoprotekcję (minimum 20 SPF), jak i kremy o działaniu nawilżającym.

 

Ewelina Maślanka, kosmetolog salonu Qclinique w Warszawie.