Sieć światłowodowa ma bardzo duże zalety, z których warto skorzystać. Zapewnia stabilne połączenie i szybki transfer danych, jest wysoce odporna na uszkodzenia oraz cechuje się bardzo wysokim stopniem bezawaryjności.

 

Światłowód jest szczególnie polecany osobom, które pracują zdalnie lub mają duży transfer danych, np. w gospodarstwie domowym kilka osób korzysta z urządzeń pobierających i wysyłających dane do internetu. Choć sieci tego typu są już dostępne na terenie Polski od ładnych paru lat, to jednak nie docierają jeszcze wszędzie. Dlatego warto sprawdzić, czy w Twojej okolicy masz możliwość podłączenia się do sieci światłowodowej?

 

Sieć światłowodowa w Polsce – co warto wiedzieć?

Sieć światłowodowa zagościła w naszym kraju już w roku 2000, a obecnie liderem świadczenia usług tego typu jest Orange, które może pochwalić się ponad 140 tysiącami kilometrów światłowodów, co stanowi 17% udziału w rynku. Drugie miejsce zajmuje INEA, dysponująca 11% udziałów, a sporo mniej ma Multimedia – 3,8%.

Sieci światłowodowe dostępne są przede wszystkich w największych aglomeracjach miejskich, jeśli jednak nie mieszkasz w którejś z nich, nie musi to automatycznie oznaczać wykluczenia z używania światłowodu, gdyż ich sieć wciąż się rozrasta. Jeśli dzisiaj nie jest możliwe połączenie się z siecią światłowodową, nie oznacza to, że w ciągu najbliższych miesięcy nie pojawi taka opcja!

 

Czy światłowód jest w Twoim zasięgu?

A w jaki sposób możesz sprawdzić, czy światłowód jest w Twoim zasięgu? Nie wymaga to żadnej wiedzy informatycznej ani technicznej. Po prostu każdy dostawca internetu powinien udzielać takich informacji na swojej oficjalnej stronie. W zależności od danej firmy może być to mapka z pokazanym zasięgiem światłowodu albo formularz online, który należy wypełnić, a następnie czekać na odpowiedź, z której dowiesz się, czy masz możliwość podłączenia do światłowodu.

Warto także zwracać uwagę na dostarczane do skrzynek pocztowych ulotki reklamowe – jeśli dany operator umożliwia podłączenie się do sieci światłowodowej w Twojej okolicy, z pewnością nie omieszka się tym pochwalić, zachęcając jednocześnie do skorzystania ze swoich usług. Oczywiście, koszt miesięcznego abonamentu za światłowód może się różnić w zależności do dostawcy.

Jeśli istnieje możliwość podłączenia się do światłowodu, warto z niej skorzystać i zacząć cieszyć szybkim, stabilnym transferem danych, wpływającym na płynność i komfort przeglądania sieci, oglądania transmisji online czy grania w produkcje typu MMO.