Wszystkie urządzenia posiadające silnik elektryczny, mechaniczny czy spalinowy wyposażony w części ruchome będą generowały hałas w różnym stopniu. Hałas o dopuszczalnym poziomie mocy akustycznej jest normalnym objawem przy pracy każdego urządzenia. Co jeśli hałas staje się coraz głośniejszy i bardziej dokuczliwy i pojawia się nagle? Jaki hałas powinien nas zaniepokoić i co może oznaczać o tym w poniższym artykule?

 

W kotłach c.o. jest sporo procesów i elementów wywołujących hałas jak m.in. proces spalania gazu, praca elementów elektronicznych i mechanicznych, siłowników, zaworów oraz przepływ czynnika grzewczego a także praca samych silników elektrycznych w wentylatorach czy pompach. Poziom hałasu kotła jest szczególnie ważny w pomieszczeniach, gdzie często przebywają domownicy czy goście. W wielu domach jednorodzinnych odchodzi się od montażu kotła w kotłowni a umiejscawia się go w kuchni czy łazience. Stały poziom mocy akustycznej nie powinien nas martwić natomiast jego wahania mogą świadczyć o jego wadliwej pracy.

Prześledźmy z jakim stopniem hałasu na co dzień mamy do czynienia:

  • 10 dB – nasz próg słyszalności,
  • 20 dB – wyciszone pomieszczenie,
  • 30 dB – biblioteka,
  • 40 dB – sypialnia,
  • 50 dB – biuro,
  • 60-70 dB – odkurzacz,
  • 80-90 dB – autoalarm, klakson
  • ponad 90 dB – próg głośności może być uciążliwy i męczący

 

Od 26 września 2015 w sprzedaży mogą pojawić się tylko urządzenia zgodne z wprowadzonymi normami dotyczącymi zużycia energii i ochrony środowiska, włączając w to poziom hałasu. Producenci są zobligowani potwierdzić zgodność sprzedawanego urządzenia z dyrektywami unijnymi za pomocą oznaczenia CE, umieszczając odpowiednie etykiety na urządzeniu z informacją o klasie efektywności energetycznej i mocy urządzenia oraz poziomie generowanego hałasu. Szczególnie ma to znaczenie przy kotłach jedno- i dwufunkcyjnych, systemach obejmujących wspomniane kotły czy przy regulatorach temperatur.

Niepokojącą dla nas oznaką powinny być wszelkie nietypowe dźwięki, które mogą być skutkiem nieprawidłowej pracy urządzenia czy dużo poważniejszej awarii. Trzaski w kotle, w wymienniku ciepła czyli słyszalne odgłosy strzelania, pękania i syczenia mogą być nie lada problemem dla serwisanta.

Dość często występują w trakcie grzania kotła do podwyższonej temperatury. Jest to znak, że być może wymiennik ciepła jest już zakamieniony. Jeśli usłyszymy szum przepływającej wody czy bulgotanie to główną przyczyną może być zapowietrzona instalacja. W konsekwencji czego mogą wystąpić zimne grzejniki czyli ogólne niedogrzanie pomieszczeń czy budynku. W starszych instalacjach przyczyną mogą być gazy takie jak siarkowodór czy metan.

Czasem przyczyną szumów może być sama konstrukcja, gdzie przy każdych załamaniach będzie słychać zwyczajny opór przepływu. Bardziej niepokojące odgłosy to piski podczas pracy kotła tak jakby dwa ruchome elementy zacierały się. Jeśli jesteśmy posiadaczami starszych kotłów to powodem takiego hałasu może być zacieranie się pompy obiegowej.

Kolejny niepokojącym sygnałem jest stukanie w instalacji, które zdarza się nieregularnie w określonych momentach. Jeśli chodzi o nowe instalacje oddane dopiero do użytku to może tak się zdarzyć, że przyczyną hałasu będzie nieprawidłowe podłączenie powrotu z zasilaniem.

Uwagę naszą powinny też przykuć świsty powietrza pojawiające się w trakcie pracy kotłów typu turbo lub kotłów kondensacyjnych co może świadczyć np o nieszczelnym przewodzie powietrzno-spalinowym, nieszczelnych uszczelkach komory paleniskowej, uszkodzonym wentylatorze, zabrudzonym palniku lub ewentualnie nieprawidłowym montażu. Tego rodzaju hałasy i uszkodzenia mogą być przyczyną nieodpowiedniego spalania, może zostać zachwiany bilans powietrzno-spalinowy.

Ostatni najbardziej chyba niebezpieczny to wybuch zapłonu, którego przyczyną najczęściej są zanieczyszczenia komory paleniskowej lub elektrod w starszych kotłach natomiast w nowych może być objawem złej regulacji lub niewłaściwego ustawienia parametrów pracy.

Reasumując każdy posiadacz kotła powinien sukcesywnie przysłuchiwać się pracy urządzenia. Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące odgłosy ważne jest aby od razu zgłaszać to serwisantowi, szczególnie, gdy jest to nowo zamontowane urządzenie.

Artykuł został przygotowany przez redakcję sklepu internetowego buderus.