„HTC 10 to znacznie więcej niż oczekujesz od flagowego telefonu” – promuje swój produkt tajwański producent. Czy rzeczywiście? Od premiery tego smartfona minęło już 18 miesięcy, lecz w dalszym ciągu jest to popularny model. Podobnie jak dwa inne flagowce z 2016 roku: iPhone 7 oraz Samsung Galaxy S7.

 

Dziś porównamy flagowe smartfony trzech wiodących producentów i przekonamy się, jakie atuty stoją za nowym modelem HTC i alternatywnymi propozycjami.

 

HTC: bardzo udany telefon z Tajwanu

Sercem modelu 10 jest układ Snapdragon 820, a o jego szybkości pracy telefonu decyduje 4GB pamięci RAM. Wygląd telefonu zaskakuje naprawdę pozytywnie. Solidna metalowa obudowa sprawia wrażenie bardzo solidnej i trwałej. W przypadku aparatu producent zadbał o przełomowy system stabilizacji obrazu, który sprawdza się nadzwyczaj dobrze. Znakiem rozpoznawczym telefonu jest bardzo dobry system audio, składający się z głośnika niskotonowego (woofer) zlokalizowanego w dolnej części telefonu i głośnika wysokotonowego umieszczonego nad ekranem, w miejscu gdzie przykładamy aparat do ucha. W obietnicy, że HTC 10 to urządzanie „stworzone z myślą o audiofilach”, jest być może trochę buty, lecz głośniki HTC BoomSound™ Hi-Fi na pewno sprawiają dobre wrażenie. Za to wszystko musimy zapłacić 1400 zł.

 

Apple: model przedrewolucyjny

W 2016 roku zadebiutował również iPhone 7, telefon, który udoskonalił możliwości swojego poprzednika: model 6s. Kontynuacją tej linii jest najnowszy iPhone 8, choć perłą w koronie marki Apple stał się – ogłoszony w czasie tej samej konferencji – iPhone X, w którym zmieniło się bardzo wiele. Nawet po rewolucji w modelu X (m.in. ekran powiększony kosztem ramki) i udoskonaleń w ósemce, cena iPhone’a 7 nie spada jednak poniżej 2400 zł. Jest to więc ciągle telefon znacznie droższy od konkurencyjnych modeli, choć ma mniej RAM (2GB), a inne parametry nie wyróżniają go na tle rywali. iPhone posiada np. mniejszy ekran, o przekątnej 4,7 cala, w porównaniu do 5,2 cala, który oferuje HTC. W przypadku telefonu z jabłkiem nie możemy też rozszerzyć pamięci za pomocą taniej karty micro SD.

 

Samsung: świetne parametry i nieco wyższa cena

Model Galaxy S7 pojawił się na rynku mniej więcej w tym samym czasie, co telefon HTC. Procesor Exynos 8890 Octa i 4GB RAM to gwarancja, że sprzęt będzie działał bez zarzutu. Głównymi atutami Samsunga są bez wątpienia wyświetlacz, a także aparat fotograficzny. Kolejne modele koreańskiej firmy stawiają poprzeczkę wyżej. Konfiguracja z roku 2016 jeszcze dziś zadowoli większość użytkowników. Trudno przyczepić się też do wykonania. Wadą jest jednak cena, ponieważ najtaniej można dostać go za ok. 1750 zł. Choć telefon nie jest tak drogi jak iPhone, musimy wydać kilkaset złotych więcej niż za telefon HTC o zbliżonych parametrach. W przypadku smartfona sprzed roku to stosunkowo dużo.

 

Werdykt

Biorąc pod uwagę cenę i możliwości techniczne, HTC 10 wydaje się obecnie bardzo korzystnym zakupem. Tajwański producent kusi obniżoną ceną, a dobre podzespoły i wysoka jakość wykonania decydują o tym, że jest to niezwykle funkcjonalny smartfon. Z tego względu raczej nie warto przepłacać, wybierając telefony innych producentów.