Nie tylko sprawny samochód i zapięte pasy mają znaczenie dla twojego bezpieczeństwa w podróży. czasem istotne jest również zabezpieczenie przewożonego sprzętu. I nie chodzi tu tylko o kwestie związane z jego uszkodzeniami, ale głównie o to, czy ty, i twoi pasażerowie będą w podróży bezpieczni.
Ferie trwają. Wyjazdy urlopowe również. Wiesz jak przewozić narty autem, by było bezpiecznie? W końcu wyjazd na ferie to często setki kilometrów, pokonywanych z dużym obciążeniem auta, z całą rodziną. No i sam sprzęt do tanich nie należy.
Bezpieczne przewożenie sprzętu to podstawa, zwłaszcza, że zimą, kiedy na urlop zabierz mnóstwo bagaży, w tym dużych rozmiarów sprzęt narciarski lub snowboardowy.
Po pierwsze uchwyty narciarskie
Mocowane do relingów dachowych pozwalają na przewiezienie bezpiecznie do 4 do 6 par nart lub desek snowboardowych, jednak to rozwiązanie sprawdza się głównie na krótkich trasach. Dlaczego? Otóż sprzęt łatwo ulega zabrudzeniu. Działa na niego piasek, sól, błoto śniegowe. Wszystkie te czynniki mają ogromny wpływ na późniejszą eksploatację sprzętu. Fakt, można używać tutaj specjalnego pokrowca, chroniącego sprzęt przed negatywnymi czynnikami. Pamiętaj, żeby sprzęt dobrze zabezpieczyć. Mocuj narty tyłem do kierunku jazdy. Niweluje opory aerodynamiczne, powstające wibracje, które mogą rozluźnić uchwyty mocujące.
Po drugie, bagażnik magnetyczny
Idealne rozwiązanie dla tych, których samochody nie posiadają relingów dachowych. Prosty montaż, prosty demontaż. Bagażnik mocuje się na dachu za pomocą magnesu, który powoduje, że przywiera on do dachu, zdejmuje, odsysając płytę magnetyczną od dachu. Przestrzeń pod płytą powinna być czysta. idealnie zabezpieczona. Nie powinno tam znaleźć się nawet ziarnko piasku, które może bezpowrotnie porysować dach. Równocześnie ta czystość pozwala maksymalnie przyczepić bagażnik na całej powierzchni.
Po trzecie, box dachowy
Jedno z najlepszych i najbardziej bezpiecznych rozwiązań. W ten sposób można przewieźć bezpiecznie nie tylko sprzęt narciarski, ale też pozostałych bagaży. Box to również gwarancja, że odzież, bagaże i sprzęt nie zamokną. Box, umieszczony na dachu to również lepszy komfort jazdy. Posiada aerodynamiczny kształt, co przekłada się na mniejszy hałas podczas jazdy powodowany parami powietrza.
Po czwarte, wewnątrz auta
Owszem, to bardzo bezpieczne dla sprzętu. Nie pada na niego śnieg, piasek czy sól, nie oddziałuje mróz. Tymczasem czy jest to bezpieczne dla ciebie? Tracimy tutaj część powierzchni bagażowej, ale nie ma potrzeby ponoszenia dodatkowych kosztów na sprzęt potrzebny do przewozu nart. Sprawdź, czy twoje auto wyposażone jest w specjalny otwór w oparciu kanapy, przystosowany właśnie do umieszczenia w nim sprzętu narciarskiego. Pakując narty czy deski do wnętrza auta, pamiętaj o właściwym zabezpieczeniu bagaży. Zwłaszcza narty nie mogą się swobodnie przemieszczać. Sprzęt musi być zabezpieczony siatkami i pasami mocującymi. W trakcie gwałtownego hamowania sprzęt, który źle jest zabezpieczony, zachowa się jak rozpędzony pocisk, który może siać potężne zniszczenia na swojej drodze, do uszkodzeń ciała włącznie.
Koniecznie musisz sprawdzić, czy tam, gdzie się udajesz, możesz sprzęt w aucie przewieźć. W Austrii na przykład dostaniesz za to mandat. Inwestycja w specjalistyczny sprzęt do przewożenia sprzętu narciarskiego i snowboardowego pozwoli podróżować ci bezpiecznie i komfortowo. Nie tylko zapięte pasy i sprawny samochód mają wpływ na bezpieczeństwo podróży. Bagaż i sposób jego zamocowania ma również ogromne znaczenie. Często w czasie wypadku to właśnie źle zamocowany i źle zabezpieczony bagaż jest przyczyną największych obrażeń. W czasie hamowania ciężar naszych drobiazgów kilkakrotnie wzrasta, więc krzywdę podróżującym może zrobić telefon, tablet czy książka, która przeleci swobodnym torem w czasie gwałtownego zatrzymania. Trudno sobie wyobrazić, jak mordercze mogą być zabezpieczone wewnątrz auta narty…
![]() |
Autor artykułu: Artykuł przygotowała Pomoc Drogowa ROBEX Robert Staworko z miejscowości Ojrzeń w województwie mazowieckim. |