Internet to jeden z najlepszych wynalazków cywilizacyjnych, który w sposób całkowity zrewolucjonizował współczesny świat. Czy ktoś dzisiaj jest w stanie sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie bez sprawdzenia poczty mailowej, przejrzenia stron internetowych, porozmawiania ze znajomymi przez komunikator, zapłacenia rachunków z aplikacji bankowej czy zrobienia zakupów w e-sklepie? Chyba nikt. Internet to obecnie coś tak powszechnego, iż niemal nikt nie chce pamiętać, jak wyglądało życie sprzed jego ery. Jednak pomimo niezliczonych zalet Internetu nie wolno nie wspomnieć też o tym, iż wraz z jego powstaniem i upowszechnieniem ludzkość została narażona na wiele pułapek i niebezpieczeństw.

 

Nagle okazało się, iż Internet to nie tylko zabawa, rozrywka czy nauka, ale także wirusy, kradzieże tożsamości, przemoc, pedofilia, a ostatnio – także cyberterroryzm. Tak naprawdę internauci są narażeni na wiele zagrożeń, które często wynikają z nieuwagi, lekceważenia ryzyka czy zwykłego przekonania, iż nic złego nie może się stać. Nic bardziej mylnego. Na szczęście zagrożenia związane z użytkowaniem Internetu można minimalizować. Wystarczy stosować się do kilku podstawowych zasad.

 

Używanie programów chroniących komputer

Podstawową czynnością każdego internauty – chcącego uniknąć zagrożeń z sieci – jest używanie odpowiednich narzędzi chroniących komputer. W tym przypadku najbardziej skuteczne są firewalle (czyli tak zwane ściany ognia) wgrane do systemu operacyjnego oraz programy antywirusowe. Oba zabezpieczenia powinny być włączone przez cały czas. Dodatkowo warto systematycznie skanować komputer, aby wykluczyć ryzyko jego infekcji.

 

Korzystanie z najnowszej wersji przeglądarki internetowej

Istotną kwestią w minimalizowaniu ryzyka płynącego z Internetu jest używanie najnowszej wersji przeglądarki. Dlaczego? Otóż stare wersje mogą być pełne błędów i dziur, dzięki którym cyberprzestępcy dostają się do określonego komputera. Programiści stale ulepszają wersje przeglądarek, więc ich najnowsze odsłony są zazwyczaj najbardziej bezpieczne.

 

Ostrożne korzystanie z poczty elektronicznej

Wielu hakerów i cyberprzestępców wykorzystuje do swoich celów poczty elektroniczne – na przykład wysyłając zainfekowane załączniki lub linki przekierowujące na podejrzaną witrynę. W tym przypadku najlepszym zabezpieczeniem przed zagrożeniami jest zachowanie szczególnej ostrożności. Nie wolno otwierać maili od nieznanych nadawców, wpisywać danych w wyskakujące okienka i klikać w podejrzane linki.

 

Uważne korzystanie z usług bankowych

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez internautów jest podawanie loginu i hasła w odpowiedzi na rzekomą prośbę banku. Tutaj należy zapamiętać jedno – żaden bank nie prosi swojego klienta o tak poufne dane. Jeżeli w skrzynce odbiorczej pojawi się taka prośba, to należy ją bezwzględnie zignorować. Dodatkowo podczas logowania do banku warto zwracać uwagę na adres strony i certyfikat zabezpieczeń – w przypadku jakichkolwiek wątpliwości proces logowania należy przerwać.

 

Pobieranie plików tylko ze strony producenta

Ważną zasadą bezpiecznego korzystania z sieci jest pobieranie programów instalacyjnych jedynie ze strony producenta programu lub producenta systemu operacyjnego. Pobieranie programów z niewiadomego źródła grozi zainfekowaniem komputera lub przejęciem go przez hakerów.

 

Zachowanie ostrożności w relacjach z ludźmi poznanymi w sieci

Internet umożliwia poznawanie ludzi z całego świata. Jest to oczywiście ogromna zaleta, która pozwala znacząco poszerzyć grono znajomych. Jednak w tym przypadku należy zachować szczególną ostrożność. Nie wolno podawać swoich danych osobowych, prywatnych informacji czy adresu, wysyłać zdjęć i spotykać się z nieznajomymi. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, kto znajduje się po drugiej stronie łącza.

 

Unikanie korzystania z obcych komputerów

W dobie wszechobecnych programów szpiegowskich należy unikać korzystania z obcych komputerów – zwłaszcza w sytuacji, gdy wymagane jest zalogowanie się do poczty, profilu społecznościowego czy banku. Nieznane komputery mogą mieć zainstalowane niebezpieczne programy, które zapamiętają dane, hasła i loginy.

Niezwykle ważną rzeczą w minimalizowaniu ryzyka związanego z korzystaniem z Internetu jest uświadomienie sobie, iż ogólnoświatowa sieć oprócz zalet ma także kilka wad. Internet jest niezwykle często wykorzystywany do przestępstw, a w wielu przypadkach winni są sami użytkownicy. Dlatego tak istotne jest korzystanie z wszelkich zabezpieczeń i ostrożne czerpanie z dobrodziejstw Internetu.

 

Artykuł powstał przy współpracy z PanWybierak.pl