Czy cynk może chronić stal? W jaki sposób oddziałują na siebie te dwa metale? Czy można je ze sobą łączyć? Aby odpowiedzieć na te i inne podobne pytania, należy powrócić do roku 1741 roku, kiedy to chemik Melouin odkrył wyjątkowe zjawisko, a mianowicie udowodnił, że cynk doskonale chroni stal przed korozją.

 

Krótka lekcja historii

W 1741 roku francuski chemik Melouin zauważa, że cynk chroni stal przed rdzą. Nie jest jednak w stanie wyjaśnić, dlaczego. Pozostawia więc tę tezę bez odpowiednich argumentów. Po 100 latach jego rodak inżynier Sorel dostrzega, że prąd galwaniczny chroni stal nawet, jeżeli powłoka ochronna z cynku jest pęknięta. Nazywa to procesem galwanizacji. Dzieje się tak dlatego, że cynk i żelazo w momencie zetknięcia się ze sobą wytwarzają napięcie elektryczne. Nieprzepuszczalna powłoka cynku może ulec pęknięciu, wtedy to napięcie powoduje korozję powłoki cynkowej, jednak nie samej stali.

Proces galwanizacji to nic innego jak cynkowanie ogniowe. Po raz pierwszy na skalę przemysłową proces ten został wykorzystany przez Tadeusza Sendzimira. Obecnie jest to metoda ochrony stali stosowana w przemyśle na ogromną skalę. Zabezpieczenie stali przed korozją pozwoliło zwiększyć wytrzymałość produktów stalowych i wydłużyć ich żywotność.

 

Cynkowanie ogniowe – etapy

Proces cynkowania ogniowego przebiega w kilku etapach. Wykonywany jest przez wiele firm z branży metalowej, w tym doświadczonej tj. Metaltech. Zanim stal zanurzona zostanie w ciekłym cynku, z powierzchni stalowej usunięte muszą być wszelkie zanieczyszczenia, które mogłyby wywołać trudności w reakcji obu metali. Następnie dochodzi do tzw. Trawienia, czyli usunięcia substancji niemetalicznych oraz wykonywane jest płukanie pozwalające na pozbycie się pozostałości po trawieniu. Kolejno stalowy element zanurzany jest w kąpieli chlorku cynku i chlorku amonu, powierzchnia jest osuszana, a następnie na stal zostaje nałożona powłoka cynku. Na koniec powierzchnia jest chłodzona.