Prawidłowo przebiegająca ciąża trwa 40 tygodni i w tym czasie w organizmie przyszłej mamy zachodzi wiele zmian, które przygotowują ją do porodu. Aby opisać etapy rozwoju dziecka, lekarze posługują się często podziałem na trymestry lub bardziej precyzyjnie – na tygodnie.

Styl życia i troska przyszłej mamy to jedne z najważniejszych czynników wpływających na dziecko. Dlatego tak ważne jest, by mieć świadomość zachodzących w ciele zmian i dopasować do nich swoją aktywność czy planowane badania kontrolne, aby ciąża przebiegała bez komplikacji.

 

Jak rozwija się ciąża tydzień po tygodniu?

Większość kobiet bardzo szczegółowo interesuje się, jak będzie przebiegać ciąża tydzień po tygodniu. Chcą być przygotowane na związane z nią dolegliwości i móc ocenić, czy wszystko przebiega prawidłowo. Pierwsze objawy pojawiają się zwykle w 4 tygodniu, kiedy zarodek jest już zagnieżdżony w macicy. Kolejny moment przełomowy dla wielu przyszłych mam to 6 tydzień, kiedy zaczyna bić małe serce. W kolejnych tygodniach rozwijają się wszystkie najważniejsze organy dziecka, a około 17 tygodnia można już określić jego płeć. Jednak dopiero od 37 tygodnia można powiedzieć, że mama i dziecko są przygotowani do porodu, a od 38 tygodnia ciążę uważa się za donoszoną.

 

Niezbędne badania podczas ciąży

Opieka lekarza na każdym etapie rozwoju ciąży to szansa, by najlepiej zadbać o mamę i dziecko. Pierwsza wizyta odbywa się najczęściej, gdy kobieta chce potwierdzić swoje przypuszczania co do ciąży. Kolejne wizyty będą odbywać się co 3-4 tygodnie. Między 11 a 14 tygodniem ciąży wykonuje się obowiązkowe USG. Kolejne badania ultrasonograficzne przypadają na okres 18-22 oraz 28-32 tygodnia ciąży. Jeśli przyszła mama zdecyduje się na USG 4D, ma szansę zobaczyć zachowanie i ruchy dziecka. Podczas kontrolnych wizyt lekarz będzie też zlecał badania laboratoryjne, przeprowadzi badanie położnicze oraz dodatkowe testy uzależnione od stanu zdrowia.

 

Kiedy szczególnie chronić mamę i dziecko?

Kobiety w czasie ciąży rezygnują z części aktywności i prowadzą oszczędny tryb życia, aby nie narażać rozwijającego się dziecka. Bardzo często pojawia się również pytanie o najbardziej niebezpieczny tydzień ciąży. Zaskoczeniem dla wielu może być fakt, że specjaliści jednoznacznie wskazują pierwszy trymestr, który charakteryzuje się najwyższym ryzykiem poronienia. Dodatkowo w pierwszych tygodniach kobiety często nie zdają sobie sprawy ze swojego odmiennego stanu i nie dbają z taką uwagą o dietę i higieniczny tryb życia.