Stan instalacji kanalizacyjnych w starszym budownictwie często pozostawia wiele do życzenia. Dotyczy to także mieszkań w kamienicach. Jednak odpowiednie dbanie o stan rur pozwala na zmniejszenie ryzyka problemów z ich drożnością!

 

Instalacje kanalizacyjne mające nieraz po kilkadziesiąt lat są często mocno zniszczone i nie są tak drożne, jak te nowe, które pozwalają na znacznie bardziej efektywne odprowadzanie zanieczyszczeń z wanny, brodzika czy umywalki.

Problemy z drożnością instalacji są często spotykane w starszych kamienicach. Rury stosowane podczas kładzenia instalacji w budynkach tego rodzaju często są już pełne kamienia i rdzy, dlatego ich światło jest o wiele mniejsze. Co więcej, w kamienicach często stosowano dość wąskie rury odpływowe, co dodatkowo utrudnia odprowadzanie zanieczyszczeń.

W związku z tym w wielu mieszkaniach w kamienicach pojawia się taka sama usterka – niedrożność kanalizacji. Woda odpływa wtedy bardzo wolno albo wcale, co może również powodować zwiększone ryzyko zalania lokalu.

 

Jak zadbać o instalację kanalizacyjną w kamienicy?

Aby zmniejszyć ryzyko związane z niedrożnością instalacji, warto przede wszystkim pamiętać o tym, aby nie spłukiwać w zlewie resztek żywności, tłuszczów i innych zanieczyszczeń, a po prysznicu albo kąpieli w wannie zebrać z odpływu włosy.

Profilaktycznie można również stosować specjalne środki chemiczne, które pozwalają na rozbicie zatorów pochodzenia organicznego oraz korozji.

 

Co wtedy, gdy rury są niedrożne?

Jeśli pojawia się niedrożność, w takim przypadku trzeba zacząć działać szybko. Można skorzystać z przepychaczy albo żmijek, ale jeśli takie przyrządy nie dają żadnych efektów, najlepiej zadzwonić do profesjonalistów, na przykład wybrać udrażnianie rur Stankan.

Profesjonalne udrażnianie rur Stankan polega na wykorzystaniu metod mechanicznych i ciśnieniowych. Specjalistyczny sprzęt pozwala na usuniecie nawet poważnych zatorów. Firma oferuje również usługi monitorowania drożności instalacji kanalizacyjnych – dzięki nim można określić, w jakim stanie jest instalacja.