Jakie buty do tenisa ziemnego? To jedno z najczęściej pojawiających się pytań, kiedy ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z rakietą i żółtymi piłeczkami. Oferta sklepów z obuwiem tenisowym jest naprawdę szeroka, ale wybór modelu idealnie dopasowanego do naszych potrzeb nie należy do najłatwiejszych. Czym kierować się przy zakupie butów do tenisa oraz na co należy zwrócić szczególną uwagę?

 

Tenis jest dość specyficznym sportem, w którym najwięcej ruchów wykonuje się na boki. Głównie z tego powodu powinno stawiać się na obuwie, które jest dedykowane tej dyscyplinie sportowej. Dodatkowo, tuż obok rakiety, buty są najważniejszym elementem wyposażenia tenisisty i od nich wiele zależy, jak danemu sportowcowi będzie powodziło się podczas treningów i meczów.

 

Jakie buty do tenisa ziemnego – wiele zależy od kortu

Rodzaj butów tenisowych powinien być ściśle dopasowany do podłoża, na którym prowadzone są treningi oraz sama gra. Warto mieć na uwadze, że jeśli treningi i rozgrywki odbywają się na kortach twardych, ziemnych i na trawie, sportowiec powinien zostać wyposażony w trzy rodzaje butów dedykowanych każdemu z nich.

Na kortach twardych należy używać butów z mocną podeszwą, odporną na ścieranie. Obuwie tego rodzaju wyposażone są w mocną cholewkę oraz twardą podeszwę. Dodatkowo, ważna jest duża ilość amortyzatorów, które dają stopie wiele bezpieczeństwa. Buty tenisowe do powierzchni twardych mogą sprawdzić się również na innego rodzaju kortach. Jaka podeszwa butów do tenisa sprawdzi się na kortach ziemnych. Tutaj zdecydowanie warto jest postawić na model wyposażony w bieżnik w jodełkę. Dzięki niemu, można liczyć na sporą przyczepność do podłoża oraz łatwość robienia ślizgów. Dodatkowo, podeszwę w jodełkę jest znacznie łatwiej wyczyścić, co na kortach ziemnych ma niebagatelne znaczenie. Na kortach trawiastych doskonale sprawdzi się płaska, gumowa podeszwa wyposażona w kilkadziesiąt małych wypustek. Korty trawiaste nie są zbyt popularne w Polsce, dlatego nie łatwo jest znaleźć model, który dedykowany jest specjalnie tej nawierzchni.

 

Buty do tenisa ziemnego – jak dobrać rozmiar?

Dobór odpowiedniego rozmiaru jest nie mniej ważny jak dobór odpowiedniej podeszwy do rodzaju nawierzchni. Zbyt małe obuwie mogą okazać się niebezpieczne podczas intensywnych ruchów, a zbyt duże mogą powodować wiele dyskomfortu i opóźniać reakcje na korcie. W tym przypadku rozmiar ma niebagatelne znaczenie. Na co zwrócić uwagę przy jego doborze?

Przede wszystkim buty nie mogą być ani za małe ani za duże. Warto, aby przy palcach pozostała odrobina – około – 0,5 cm luzu. Dodatkowo, pięta powinna leżeć wygodnie i być usztywniana. Stopa w obuwiu tenisowym nie może się ślizgać, dlatego wkładka powinna być dość ciasno umieszczona. W przeciwnym razie tenisista jest narażony na powstanie bardzo bolesnych oraz niebezpiecznych kontuzji. Warto również zwrócić uwagę na dopasowanie konkretnego modelu do szerokości stopy i tego czy odpowiednio ją stabilizuje.

 

Jak dobrać buty do tenisa ziemnego? Tylko specjalnie stworzone modele do tego rodzaju sportu!

Czy w tenisa można grać w tenisówkach? Jeśli zależy komuś na dobrych wynikach oraz bezpieczeństwu dla stóp, zdecydowanie należy unikać tego rodzaju pomysłów. Tylko buty dedykowane temu sportowi są w stanie odpowiednio utrzymać stopę podczas intensywnych ruchów, bardzo często wykonywanych głównie na boki.

Buty tenisowe oprócz tego, że mają specyficzny wygląd, to również wyposażone są w różnego rodzaju systemy amortyzujące i właściwie stabilizujące stopę. Należy unikać nawet dobrej jakości butów do innych dyscyplin sportowych – w tenisie wykonuje się specyficzne ruchy na bok.

 

Jak dobrać buty do tenisa – podsumowanie

Wybierając buty do tenisa należy kierować się przede wszystkim ich przeznaczeniem oraz indywidualną wygodą. Dzięki temu, uprawianie tej dyscypliny jest bezpieczne oraz komfortowe.