Samodzielne urządzanie własnego mieszkania to wyzwanie, które daje satysfakcję, pozwala się sprawdzić w roli projektanta. Kobiety to uwielbiają, chociaż nieco problemu sprawia dopasowanie drzwi do podłogi. My podpowiadamy jak to dobrze zrobić.

 

Przed zarządzającymi wnętrze pojawia się pytanie, do czego dopasować drzwi wewnętrzne? Do podłogi? Może do okien albo mebli? Najprościej jest, gdy mamy wizję wnętrza, wówczas łatwiej dobrać materiał, kolor, dekoracje drzwi wewnętrznych, a także rodzaj okuć i oprawę. Wnętrze powinno bowiem tworzyć całość.

 

Kolor drzwi wewnętrznych?

Kolor drzwi wewnętrznych musi być dopasowany do wnętrza, nie można go dopasować tylko do podłogi, ale też meble czy okna muszą być kolorystycznie spójne z całością. Owszem, można dopasować kolor drzwi wewnętrznych do okien, aczkolwiek ogranicza nas to wyborze. W blokach i budownictwie wielomieszkaniowym najczęściej spotyka się białe okna. Można do nich dopasować białe drzwi, jednak należy tutaj pamiętać, że najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach jasnych i pełnych światła, gdzie nutka romantyzmu podkreśli charakter wnętrza. Ciemne pokoje, z ciemnymi meblami raczej nie będą dobrze wyglądać z białymi drzwiami, które zbyt mocno będą kontrastować z resztą wnętrza. Białe drzwi idealnie sprawdzą się we wnętrzach stylizowanych na wiktoriańskie lub amerykańskie czy na rustykalne lub skandynawskie.

 

Warto pamiętać, że do białych okien śmiało można dopasować drewniane drzwi!

Decydując się na drewniane drzwi, koniecznie trzeba przeanalizować gatunek i odcień drewna. To ważne, aby trzymać się jednej gamy kolorystycznej, dopasowując ją do mebli czy podłogi. Drewniane drzwi wewnętrzne to bogactwo kolorów, faktur i słoi, od lekko złocistego, prawie białego klonu z ledwo widocznym rysunkiem słojów, równie jasny słomkowy jesion czy różowawy buk, po ciemniejsze, jak wiśnia, orzech, dąb, badi i iroko, w tonacji od oliwkowej do pomarańczu, po zupełnie ciemne, jak mahoń, ciemny orzech, wenge czy palisander.

Jasne drewno świetnie sprawdzi się w stylu skandynawskim, we wnętrzach prostych oraz nowoczesnych, pełnych światła lub barw. Średnio ciemne drewno wykorzystać można we wnętrzach stylowych i nowoczesnych. Ciemne gatunki idealnie pasują do stylowych wnętrz, aczkolwiek należy tu uważać, aby nie zdominowały pomieszczenia i nie przytłoczyły go.

 

Dopasowanie drzwi wewnętrznych do mebli lub podłogi

Meble i drzwi wewnętrzne w podobnym odcieniu dają efekt spójności, wprowadzając do pomieszczeń wrażenie porządku. Najbardziej sprawdza się połączenie podłogi i drzwi w podobnym kolorze. Ograniczając kolory i materiały wprowadzamy ład i spójność kolorystyczną do wnętrza, a to zawsze wygląda dobrze.

 

Drzwi pełne czy przeszklone?

Pełne drzwi, a zwłaszcza w ciemnym kolorze, zawsze wyglądają dosyć ciężko. W małych i słabo oświetlonych przestrzeniach, należy zastosować drzwi wypełnione szkłem, dające więcej światła. Przeszklenia pozwalają uzyskać wrażenie przestrzeni. Nie zawsze szkło w drzwiach musi być przezroczyste, nawet matowe czy ornamentowe pozwala wpuścić światło do wnętrza. Zastanów się nad doborem szprosów, do prostych wnętrz dobieraj szprosy proste, aczkolwiek wybór masz ogromny od poziomych do pionowe przeszklenia różnej wielkości, co pozwala nadać wnętrzu ciekawego charakteru. Szprosy grube nadają się do wnętrz rustykalnych, mają solidny wygląd, natomiast delikatne i cienkie stanowią niebanalną ozdobę. Szprosy powinny być dopasowane do tych, które są w oknach, aby ujednolicić styl pomieszczenia.

 Art Core 2

Dekoracje i okucia powinny być spójne z całością.

Drzwi dekoracyjne dobiera się do ogólnej stylistyki wnętrza. Nie należy przesadzać z dekoracjami, a ozdobne motywy muszą być spójne z całością wnętrza. Dekoracjami drzwi wewnętrznych są ornamenty na szkle czy ozdobne motywy lub witraże, wstawki z innego koloru. Dekoracyjne są również kształty przeszkleń, obramień. Ozdobą drzwi są wzory wykonane z usłojenia, a nawet klamki i zamki. Niekoniecznie warto tutaj kierować się tylko i wyłącznie modnymi trendami. Drzwi to zakup na lata, dlatego wybierając je należy kierować się własnym gustem i upodobaniami.

Wybierając okucia drzwi, dopasuj je do całości. Jeśli we wnętrzu dominuje kolor starego złota w wybarwieniu metali, to takie same powinny być okucia drzwi. Do bogato zdobionych, rzeźbionych drzwi pasują złote okucia, matowe złote czy mosiężne dopasujesz do spokojnej stylistyki nowoczesnych wnętrz, są to barwy bardziej dyskretne. Proste formy oku idealnie dopasują się do wnętrz nowoczesnych i awangardowych. W klasycznych drzwiach zamek i klamka powinny znajdować się na jednym szyldzie.

Wybór drzwi i okuć drzwiowych we współczesnych salonach sprzedaży jest ogromny, a to powoduje mętlik w głowie osób, które urządzają swoje wnętrze. Czym się kierować? Własnymi upodobaniami, wybrać nie to, co modne i trendy, ale to, co naprawdę się podoba. Wówczas drzwi będą cieszyły przez lata.

 

Autor artykułu:
Artykuł przygotowali specjaliści od podłóg – ArtCore z Warszawy oferująca sprzedaż i montaż podłóg drewnianych z drewna krajowego i egzotycznego.