Podczas remontu lub wykańczania mieszkania w pewnym momencie musimy dokonać wyboru jaki grzejnik kupić. Sprawa nie jest tak prosta, jak mogło by się wydawać. W tym artykule podpowiemy wam, jak dobrać grzejnik dekoracyjny pasujący nie tylko do mieszkania, ale też do upodobań.

 

Ważna jest moc grzejnika

Przede wszystkim musimy dobrać grzejnik o odpowiedniej mocy, nie może być on ani za słaby, bo nie dogrzeje nam odpowiednio pomieszczenia, ani za mocny, gdyż będziemy ustawiali go na minimum, przez co jego moc nie będzie w pełni wykorzystywana. Ważne jest też, do jakiego pomieszczenia grzejnik jest nam potrzebny. W salonie, sypialni, kuchni i przedpokoju optymalną temperaturą jest 20℃, więc w zależności od tego, czy budynek jest ocieplony czy nie i ile przeszkleń jest w danym pomieszczeniu, powinniśmy przyjąć moc od 70 do 100 W na każdy m2. Z kolei w łazience najbardziej komfortowa temperatura to 24℃, dlatego uśredniona wartość mocy potrzebna na ogrzanie 1m2 to od 100 do 150 W. W mieszkaniach z zastosowanym ogrzewaniem podłogowym grzejnik służył będzie jedynie jako dodatkowe źródło ciepła, więc jego moc może być dużo niższa od podanych wyżej parametrów.

Duże znaczenie przy doborze mocy grzejnika ma jego lokalizacja w pomieszczeniu. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie go w miejscu, w którym straty ciepła są największe, czyli pod oknem lub na ścianie zewnętrznej budynku. Oczywiście nie znaczy to, że nie możesz ustawić grzejnika w innym wybranym przez siebie miejscu, musisz po prostu pamiętać o konieczności zwiększenia mocy grzejnika czasami nawet o kilkanaście procent.

 

Walory estetyczne grzejników

Obecnie rynek oferuje szeroki wybór grzejników dekoracyjnych, które często powstają we współpracy z uznanymi projektantami wnętrz. Mamy do wyboru modele o ciekawej formie, nietypowym kształcie, fakturze, wielkości i kolorystyce, które nie tylko ogrzeją pomieszczenie, ale również będą je zdobiły. Ozdobne grzejniki tworzone są zarówno z myślą o wyjątkowej estetyce wnętrza, jak i o możliwościach aranżacji, a swoim nowoczesnym wyglądem i stylem, z pewnością dopełnią każde pomieszczenie.

 

Radox Nova

 

W zależności od upodobań możemy wybrać różne rodzaje grzejników.

 

Grzejniki pionowe z płaską płytą

Dekoracyjne grzejniki płytowe to uniwersalna i nowoczesna forma dostępna w wielu wymiarach i wykończeniach. Zapewniają doskonały komfort termiczny, będąc jednocześnie idealnym elementem dekoracyjnym do biura lub nowoczesnego apartamentu. Minimalistyczny design oraz tradycyjna forma wyróżniają je spośród innych grzejników dekoracyjnych. Wśród nich są dostępne różne modele, np. Radox Nova, Radox Nova Flat, Radox Sheer, Brem Platt, Brem So Flex.

 

Grzejniki poziome

Konstrukcja grzejników poziomych pasuje do każdego stylu wnętrza, równie dobrze wyglądają w nowoczesnych, minimalistycznych mieszkaniach, jak i w tradycyjnych, klasycznych domach. Grzejniki te są najczęściej wybierane przez osoby szukające grzejnika pod okno lub ceniące tradycyjne rozwiązania. Dostępne w wielu rozmiarach i kolorach są grzejniki Radox Nova, Radox Sheer oraz Radox King.

 

Grzejniki żeberkowe

Ozdobne grzejniki o profilach kwadratowych lub okrągłych to doskonałe uzupełnienie wnętrz nowoczesnych oraz tych o industrialnym charakterze. Mają dużą moc grzewczą i nadają się do dużych, otwartych przestrzeni oraz budynków z wieloma przeszkleniami, powodującymi straty ciepła. Występują zarówno w wersji poziomej, jak i pionowej, mają budowę modułową, dzięki czemu ich rozmiar można z łatwością dopasować do wielkości i designu wnętrza. Najbardziej popularne modele, to Radox Tekne, Radox Vertica Uno/Duo, Radox Big Cube, Radox Multicolona, Radox Big Tube.

 

Grzejniki szklane lub z lustrem

Grzejniki te należą do bardzo eleganckich, efektownych i oryginalnych. Grzejniki z lustrzaną powłoką, to wyjątkowo praktyczne rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić miejsce oraz optycznie powiększyć przestrzeń. To idealna propozycja do pokoju czy garderoby. W szklanych grzejnikach elementy grzejne są ukryte za panelem z hartowanego szkła, odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Grzejnik Radox Nova Glass Motyw można nawet spersonalizować, nadając mu niepowtarzalny wygląd poprzez własne zdjęcie lub grafikę. Szczególną popularnością cieszą się takie modele jak: Radox Nova Glass, Radox Nova Mirror, Radox Vertica Mirror, Radox Miraj.

 

Grzejniki żeliwne w stylu retro

Grzejniki żeliwne są najczęściej wybierane przez klientów ceniących klasyczny design i poszukujących pięknych przedmiotów o ponadczasowej formie. Odznaczają się ponadprzeciętną trwałością, a dzięki nawiązaniom do klasycznych motywów zdobniczych, doskonale współgrają nie tylko z wnętrzami zabytkowymi, ale także z nowoczesnymi aranżacjami. Do najpopularniejszych grzejników żeliwnych należą: Radox Konstancja, Radox Gustav, Radox August.

 

Grzejniki loftowe

Grzejniki loftowe swoją konstrukcją przypominają tradycyjne wielokolumnowe grzejniki żeliwne i stalowe. Doskonale wkomponują się w każde wnętrze i będą doskonałą ozdobą pomieszczenia. Dzięki swojej prostej i minimalistycznej formie idealnie pasują do loftów oraz mieszkań urządzonych w stylu industrialnym. Na rynku najbardziej wyróżniają się modele: Brem Wind, Irsap Tesi.

 

Funkcjonalność grzejników ozdobnych

Nowoczesne grzejniki, a w szczególności dekoracyjne grzejniki łazienkowe, nie ograniczają się tylko do emitowania ciepła, coraz popularniejsze stają się modele pełniące również funkcję ciekawego i praktycznego mebla. Ozdobne grzejniki mogą pełnić rolę użytecznych półek do podgrzewania ręczników czy ubrań, jak to ma miejsce w modelach Brem Vision, Brem Paco, Radox Idea lub Radox Smart. Oryginalnym i imponującym rozwiązaniem jest zamontowanie w łazience grzejnika, który oprócz tego, że ogrzeje nam pomieszczenie oraz podgrzeje i wysuszy ręczniki to dodatkowo pomoże nam się zrelaksować. Grzejnik Brem Alcova dzięki zamontowanemu komfortowemu siedzisku otuli nas swym przyjemnym ciepłem. Grzejnik ten sprawia, że łazienka staje się jeszcze bardziej przytulna.

 

Irsap Tesi

 

Sposób zasilania grzejnika

Gdy dobierzemy już najbardziej odpowiadający nam grzejnik musimy wykonać do niego instalacje. Rozstawy przyłączy są różne dla różnych modeli. W grzejnikach dekoracyjnych, w zależności od modelu, występuje kilka sposobów zasilania:

  • zasilanie dolne – wlot i wylot ciepłej wody znajduje się na dole grzejnika (na środku bądź z prawej lub lewej strony);
  • zasilanie boczne – wlot i wylot ciepłej wody znajduje się z boku grzejnika (z prawej lub lewej strony);
  • zasilanie krzyżowe – wlot ciepłej wody znajduje się z prawej/lewej strony grzejnika, a wylot z lewej/prawej strony.

Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór funkcjonalnych, pięknych i efektownych grzejników dekoracyjnych, dlatego nie musimy ograniczać się do standardowych rozwiązań. Nowoczesne, ozdobne grzejniki z pewnością doskonale uzupełnią styl każdego wnętrza.