Niektórzy żyją ze swoimi sąsiadami w bardzo dobrych, przyjacielskich wręcz relacjach. Inni natomiast nie dogadują się zbyt dobrze. Niezależnie od tego jednak każdy w swoim ogrodzie potrzebuje prywatności.

 

Ogrodzenie roślinne

Niewątpliwie, naturalne ogrodzenie z materii ożywionej jest bardzo wartościowe przede wszystkim z estetycznego punktu widzenia. Ma wiele zalet, nie jest pozbawione jednak również wad, takich jak konieczność ciągłej jego pielęgnacji. Warto mieć na uwadze, że naturalny płot można wykonać na wiele różnych sposobów.

Donice ogrodowe

Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie bariery między własnym ogrodem a działką sąsiada przy użyciu dużych roślin doniczkowych. Warto jednak pamiętać, że rośliny tego typu zwykle nie gwarantują pełnego odgrodzenia od sąsiada czy też od ulicy. Pozostawiają one bowiem wiele prześwitów pomiędzy gałęziami czy tez pomiędzy poszczególnymi doniczkami. Nadają się jednak świetnie do odgradzania tarasu, czy też ogrodu, ale tylko w przypadkach, gdy oprócz nich stawia się jeszcze płot, czy jakieś inne ogrodzenie z materii nieożywionej. Można oczywiście korzystać tylko i wyłącznie z donic ogrodowych, jeśli nie ma się obaw co do tego, że sąsiad będzie podglądał co robimy w swoim ogrodzie.

Ogrodzenia 2

 

Rośliny pnące

Coraz częściej wybieranym ogrodzeniem naturalnym są również rośliny pnące. Jednakże wymagają one również postawienia płotu lub innego ogrodzenia, po którym mogłyby się piąć w górę. Warto jednak zauważyć, że wiele roślin pnących jest bardzo gęstych, przez co stanowią one bardzo szczelne odgrodzenie od sąsiadów.

Najpopularniejsze rośliny pnące sadzone w ogrodach to niewątpliwie róże. Ponadto, często wybierane są również hortensje oraz winorośle. Niewątpliwie, rośliny pnące stanowią jedno z najbardziej atrakcyjnych wizualnie ogrodzeń, które niezwykle ozdabia każdy ogród.

 

Wysokie drzewa iglaste

Zasadzenie na granicy swojego ogrodu drzew iglastych wydaje się całkiem niezłym pomysłem. Oczywiście, rozwiązanie to ma pewne minusy. Przede wszystkim, ogrodzenie takie nie jest zbyt szczelne. Jednakże, jeśli ogrodzenie nie jest stawiane z obawy przed wtargnięciem na teren posiadłości nieproszonych gości, lecz z powodu zapewnienia sobie prywatności może bardzo dobrze spełniać swoje funkcje.

Trzeba jednak pamiętać o tym, aby były to jedynie chude, a jednocześnie wysokie i gęste drzewa zasadzone bardzo blisko siebie. Jeśli spełniają wszystkie te warunki to stanowią zbitą barierę chroniącą prywatność.

Oczywiście, nie każdy lubi drzewa iglaste. Niektórzy są zwolennikami drzew liściastych i właśnie takie drzewa chcieliby widzieć w swoim ogrodzie. Oczywiście, również z drzew liściastych można stworzyć ogrodzenie. Jest ono jednak zdecydowanie mniej funkcjonalne od tego złożonego z drzew iglastych. Wynika to z tego, iż o wiele trudniej jest znaleźć wysokie, chude, a jednocześnie gęste drzewa liściaste. Ponadto, większość z nich na zimę traci liście, przez co nie tylko przestają pełnić wtedy funkcję ogrodzenia, ale również oszpecają ogród.

 

Klasyczny żywopłot

Prawdopodobnie najpopularniejszym rozwiązaniem na ogrodzenie własnej posiadłości jest posadzenie żywopłotu. Na pewno jest to natomiast najpopularniejsze ogrodzenie wśród tych naturalnych, z materii ożywionej. Warto zauważyć, że rodzajów żywopłotów jest wiele. Przede wszystkim istnieje podział na iglaste oraz liściaste. Jednym z najpopularniejszych zdaje się być cis. Jest przykładem żywopłotu, który jest zielony przez cały rok. Rolę bariery odgradzającej od świata poza posiadłością pełni więc świetnie zarówno w lecie jak i w zimie. Alternatywnym rozwiązaniem jest wybranie żywopłotu liściastego. Problem z nim jest jednak taki, że traci liście w zimie. Z tego też względu, posiada podobne wady jak ogrodzenie stworzone z drzew liściastych. Mianowicie rzecz w tym, że nie funkcjonuje dobrze jako ogród kiedy nastaje późna jesień, a na dodatek szpeci ogród gołymi gałęziami.

Ogrodzenia 1

Niezależnie od tego jakiego typu żywopłot się wybierze należy być przygotowanym na to, że jest przy nim stosunkowo dużo pracy. Ażeby wyglądał przynajmniej przyzwoicie pod względem estetycznym żywopłot wymaga bowiem ciągłego przycinania. Wydaje się, że najlepiej, aby zajmował się tym wprawiony ogrodnik. Warto też pamiętać o tym, aby dobrać odpowiednią wysokość żywopłotu. Należy zdecydować się na konkretną wysokość biorąc pod uwagę to jak bardzo chcemy być odgrodzeni od sąsiadów i czy zależy nam na całkowitej izolacji, czy jedynie na odrobinie prywatności.

 

Materiały nieożywione

Alternatywą dla naturalnych ogrodzeń są te wykonywane z kamienia, stali, drewna, czy też z betonu. Wydaje się, iż generalnie są one nawet popularniejsze od naturalnych ogrodzeń, nie licząc może żywopłotów, które są wyjątkowo często spotykane.

Płot drewniany

Niegdyś najpopularniejsze były drewniane płoty z wbijanych w ziemię pali. Obecnie są to ogrodzenia które spotyka się już bardzo rzadko. Czasami jedynie obecne są na wsiach. W miastach jeśli robi się ogrodzenia z drewnianych pali, to zazwyczaj montuje się je na stalowych stelażach, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe i wyglądają nieco nowocześniej.

Ogrodzenia 4

 

Kamienne płyty jako ogrodzenie

Atrakcyjnym rozwiązaniem jest wybranie na ogrodzenie kamiennych płyt. Jest to zdecydowanie jedno z bardziej eleganckich ogrodzeń. Ponadto, posiada ono wysokie walory techniczne. Rzecz w tym, że ogrodzenie takie jest bardzo trwałe i nie ulega zbyt łatwo zniszczeniom. Ponadto, aby jeszcze zwiększyć odporność ogrodzenia kamień można zastąpić betonem, czyli jednym z najmocniejszych znanych obecnie materiałów, wykorzystywanym między innymi do kładzenia fundamentów pod budynki.

Warto pamiętać, że postawienie ogrodzenia z kamienia lub betonu nie jest proste. Ażeby faktycznie ogrodzenia te były mocne i trwałe powinien zająć się tym profesjonalista.

 

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca szeroki wybór ogrodzeń drewnianych: ( http://ogrodolandia.pl/ogrodzenia ). W ofercie znaleźć można min. panele ogrodzeniowe, płoty sztachetowe, parawany i akcesoria ogrodzeniowe.