Jak oraz kiedy sadzić pomidory, w jaki sposób uprawiać pomidory? Pomidor to z pewnością najpopularniejsze i najczęściej jadane warzywo na całym świecie. Proszę sobie wyobrazić, że każdego roku uprawia się około miliona ton tych warzyw!

 

Ich walory smakowe są dosłownie nie do opisania. Dodatkowo oczywiście jest to przecież bardzo zdrowe i wartościowe warzywo.

 

Jak sadzić pomidory oraz wybrać odpowiednie stanowisko dla pomidorów?

Pomidory lubią stanowisko, które jest dobrze nasłonecznione, oraz osłonięte od wiatru jak, np. pod żywopłotem, czy też obok wysokiej fasoli czy kukurydzy, przy murze. Jak należy sadzić pomidory w ogrodzie? Pomidory dosyć dobrze rosną na glebie o średniej zawartości próchnicy, oraz o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego. Przed sadzeniem pomidorów warto ją wymieszać z kompostem (ok. 4-5 kg/m2). Korzystnie jest też zastosować obornik, jednak w roku poprzedzającym uprawę pomidorów.

Przy podłożu, możemy użyć nawozów organicznych, ale też glebę możemy nawieźć wieloskładnikowym nawozem mineralnym. Używamy go wówczas w ilości od 30 do 60 gram na m2. Trzeba nawóz dokładnie wymieszać z wierzchnią warstwą gruntu. Zagon spulchniamy na jakieś 20 cm, dzięki czemu dobrze napowietrzymy glebę.

 

Kiedy powinniśmy sadzić pomidory?

Pomidory są to warzywa pochodzące z cieplejszej aniżeli nasza strefy klimatycznej oraz w Polsce wysiane wiosną do gruntu nie zdążyłyby w odpowiedniej porze wydać owoców. Aby przyspieszyć cykl wegetacyjny, pomidory (rozsadę) najczęściej sadzi się, poprzez przygotowywanie od lutego w ciepłym inspekcie, szklarni bądź w domu na parapecie.

Gotowe sadzonki pomidorów możemy zakupić w sklepach ogrodniczych bądź szkółkach, co daje nam pewność, że ich jakość i zdrowie będzie odpowiednie. Musimy starać się wybierać rozsady pomidorów, które posiadają grube i mocne pędy, z widocznie zdrowymi, nieprzesuszonymi korzeniami. Przy ich pielęgnacji musimy pamiętać, że są to rośliny wyjątkowo wrażliwe na nawet najmniejsze przymrozki, dlatego też bezpiecznie jest wysadzać rozsadę pomidorów do gruntu po zimnej zośce, czyli około po 15 maja (przed tym terminem nigdy nie mamy pewności, czy czasami nie dopadną nas gdzieś nawet najdrobniejsze przymrozki), wtedy też gleba jest już dobrze ogrzana (np w szklarni lub tunelu – pod koniec kwietnia). Pomidory sadzimy dość głęboko, tak aby ich najniżej położone liście znalazły się mniej-więcej na poziomie gleby. Dzięki temu roślina w dolnej części łodygi wypuści nowe korzenie, a to doprowadzi do tego, że będzie mogła ona lepiej pobierać z ziemi wodę oraz sole mineralne.

 

W jaki sposób należy pielęgnować krzewy pomidorów?

Pomidory wymagają od nas naprawdę obfitego podlewania (pamiętajmy w jakich warunkach muszą dorastać!), ale też z kolei nie lubią bezpośredniego polewania liści wodą. Należy też uważać aby nie przesadzić z nadmierną wilgocią w powietrzu (glebę wokół nich możemy wyściółkować słomą, a podczas uprawiamy w szklarni lub tunelu musimy je codziennie wietrzyć). Optymalna temperatura do wzrostu pomidorów to około 22-27°C.

Pomidory są to rośliny obcopylne. Gdy uprawiamy pomidory w tunelu bądź szklarni, codziennie otwieramy osłony, by dać możliwość pracy owadom zapylającym, możemy również sami potrząsać kwiatami pomidorów, tak aby pyłek uniósł się w powietrze, bądź przenosić pędzelkiem pyłek z jednej rośliny na drugą.

W miarę wzrostu pędów należy usuwać dolne liście, zwłaszcza wtedy gdy pojawią się na nich jakiekolwiek plamy bądź przebarwienia. W momencie, kiedy owoce naszych warzyw są już odpowiednio wykształcone, możemy spokojnie usunąć liście, które je osłaniają, tak, aby dotarło do nich jeszcze więcej słońca. Dzięki temu warzywa nabiorą odpowiedniego smaku oraz aromatu.

Uprawa pomidorów nie należy do najłatwiejszych i najmniej czasochłonnych, jednak walory smakowe oraz zdrowotne, przemawiają zdecydowanie za tym, by je uprawiać i później móc delektować się ich smakiem.

 

Autor artykułu:
Sklep Dla Ogrodu – internetowy sklep ogrodniczy oferujący bogatą gamę produktów do pielęgnacji i uprawy roślin, akcesoria ogrodnicze, produkty ekologiczne. Twój Sklep Ogrodniczy!