Garaż to jak wiadomo nie tylko miejsce, w którym parkujemy samochód. To także miejsce, w którym składujemy najróżniejsze rzeczy na przykład: części samochodowe, narzędzia, sprzęt sportowy, rowery. Zmagazynowanie takiej ilości przedmiotów nie jest łatwe.

 

Każda rzecz musi mieć swoje miejsce w garażu, w przeciwnym wypadku bardzo szybko zapanuje tam bałagan. Przemyślane urządzanie garażu nie tylko pozwoli składować w nim większą ilość rzeczy, ale także ułatwi dostęp do nich.

 

Zabudowa garażu

Garaż niestety jest bardzo często niedocenianym pomieszczeniem. Na jego prawidłowe urządzenie zazwyczaj brakuje nam czasu. Kończy się to tym, że rzeczy są tam składowane w sposób chaotyczny. Odpowiednie wyposażenie garażu nie wymaga wielkiego wysiłku a znacznie poprawia jego funkcjonalność. Zabudowa garażu nie musi być ładna wystarczy, jeśli będzie praktyczna. Planując urządzenie garażu musimy przede wszystkim zadbać o to by wyposażenie było dopasowane do jego rozmiarów oraz naszych potrzeb.

 

Jak zagospodarować wolną przestrzeń?

Kluczem do jak najlepszego wykorzystania garażu jest odpowiednie zagospodarowanie wolnej przestrzeni. Urządzenie garażu jest przede wszystkim uzależnione od jego rozmiaru. W przypadku dużych pomieszczeń istnieje możliwość stworzenia małego schowka oraz zamontowania pojemnych mebli. Niestety przeciętny garaż jest niewielki, dlatego urządzenie go wymaga zazwyczaj dużego wysiłku. Najczęściej w celu powiększenia przestrzeni magazynowej montuje się specjalne regały garażowe. Są one bardzo wytrzymałe i solidne. Należy pamiętać o tym by ze względów bezpieczeństwa regały przymocować do ścian oraz podłoża. W przypadku wyjątkowo małych garażów może okazać się, że jedynym rozwiązaniem jest montaż zabudowy wykonanej na zamówienie.

 

Budowa nowego garażu

Gdy planujemy budowę garażu warto się dobrze zastanowić nad tym, jaki powinien być jego rozmiar. Oczywiście najtańsze są zazwyczaj najmniejsze garaże. Według przepisów garaż powinien mieć minimalnie 2,3 metra szerokości i 5 metrów długości. Biorąc pod uwagę, że przeciętne auto ma około 4,5 metra długości i prawie 2 metry szerokości w tak małym pomieszczeniu nic więcej się nie zmieści. Dlatego jeśli tylko jest to możliwe warto postawić większy budynek, w którym można będzie urządzić niewielki warsztat oraz składzik. Kompromisowym rozwiązaniem jest wybudowanie garażu, który ma około 2,8 metra szerokości oraz 5,6 metra długości. Taki garaż nadal trudno nazwać dużym jednak jest w nim już miejsce na regały oraz szafki.