Japońska sztuka zarządzania jest dzisiaj jedną z najlepszych i najczęściej stosowanych metod wszędzie tam, gdzie ogromne znaczenie ma organizacja pracy.

 

Lean, bo o tej koncepcji mowa może być z powodzeniem stosowana zarówno w zakładach produkcyjnych, jak i w firmach, w których praca osób zatrudnionych przebiega przy biurkach.

Należy pamiętać, że sprawna organizacja pracy jest priorytetem w celu osiągania zamierzonych zysków. To również furtka do szeroko pojętego rozwoju firmy. Korzyści ze wdrożenia tej koncepcji odczuwają nie tylko przedsiębiorcy, ale również wszyscy pracownicy. Personel jest lepiej zmotywowany i zaangażowany. Znacznie polepsza się komunikacja pomiędzy pracownikami, zwiększa się wydajność pracy poszczególnych działów.

Jedną składową koncepcji Lean jest idea Kaizen, którą można z powodzeniem zastosować w celu udoskonalenia organizacji pracy osób zatrudnionych na stanowiskach typowo produkcyjnych, niższego albo średniego szczebla. Filozofia Kaizen zakłada stałe wprowadzanie zmian. Jej zasady powinny być w firmie wdrażane ciągle, nie wystarczą jednorazowe zmiany.

 

Kaizen w 10 krokach

  1. Okazuje się, że problemy, jakie pojawiają się na etapie realizacji poszczególnych obowiązków zawodowych, nie są dyskomfortem. Powinny tworzyć nowe możliwości rozwoju. Jeśli się pojawiają, mają dawać szansę na zmiany i rozwój. Nigdy nie powinno się ich bagatelizować.
  2. Poznanie szczegółów systemów danej pracy pozwala ją udoskonalać. Kaizen zakłada więc wielokrotność pytań. 5x „Dlaczego” jest podstawą do poznania szczegółów całej procedury wykonywania zawodowych obowiązków na danym stanowisku.
  3. Kaizen zakłada tzw. burze mózgów. Okazuje się, że pracownicy niezwiązani z danym stanowiskiem pracy również mogą mieć dobre pomysły. Nie można zamykać się na wiedzę tych z konkretnego działu. Należy słuchać wszystkich, którzy mają coś do powiedzenia w danym temacie.
  4. Należy od razu odrzucać pomysły, które są niemożliwe do realizacji. Te, które dają jakąkolwiek szanse na rozwój, powinny być zaś szczegółowo omawiane.
  5. Trzeba pamiętać, że ustalone procedury działania nie muszą obowiązywać zawsze. Warto brać pod uwagę innowacje i zmiany w systemie pracy. To, co kiedyś sprawdzało się idealnie, dzisiaj może być już przeżytkiem.
  6. Nigdy nie należy myśleć, że czegoś nie da się zrobić. Nie ma rzeczy niemożliwych i taką właśnie opcję zakłada filozofia Kaizen. Zasady tej koncepcji nie tolerują wymówek, mile widziane są za to chęci do działania, pełne zaangażowania i możliwość podejmowania ryzyka w kwestiach zmiany organizacji pracy.
  7. Warto wybierać zmiany, które są proste do wdrożenia. Udoskonalanie organizacji pracy lepiej wdrażać małymi krokami niż nie robić nic i tylko czekać na idealne pomysły. Takie mogą nie nadejść nigdy.
  8. Dobrze mieć na uwadze, że dobre rozwiązania nie zawsze kosztują dużo. Niektóre zmiany można wprowadzić bez nakładów finansowych.
  9. Według Kaizen nie można odkładać planów na później. Wszystko trzeba realizować na bieżąco. Jeśli w trakcie wdrażania programu naprawczego wystąpią jakieś błędy, to również trzeba je naprawiać od razu.
  10. Co ważne, Kaizen to filozofia, która ma być obecna w strukturach organizacyjnych firmy cały czas. Nie wystarczy jednorazowe działanie.

 

Artykuł powstał w oparciu o treści ze strony Leanhill.