Dobrze przygotowana oraz uporządkowana szafa to dla wielu kobiet marzenie, które jest bardzo ciężko spełnić. Często, gdy bierzemy się za porządki dochodzi o tego, że tworzy się większy bałagan. Czy ty też tak masz? Jest na to sposób!

 

Nie ulega wątpliwości, że przygotowanie uporządkowanej szafy to trudne zadanie, które spędza sen z powiek wielu kobietom. Ale gdy się za to weźmiemy może się okazać, że pod stertą ubrań znajduje się stara sukienka, o której dawno zapominałyśmy. Warto skorzystać z tych wskazówek, by wiedzieć jak uporządkować skutecznie własną szafę.

 

Pozbądź się tego w czym nie chodzisz

Oddziel ubrania i buty, które nosisz, a także takie rzeczy, których chcesz się pozbyć. Można to zrobić prostą zasadę: Jeśli czegoś nie nosiło się przez rok, albo jeśli ubrania nie pasują to po prostu trzeba będzie się ich pozbyć. Nie żyjmy już złudną nadzieją, że uda się stracić kilka kilo. Kiedy osiągniemy jednak ten cel wtedy będzie można sobie pozwolić po prostu na nowy strój. Jeśli co do jakiegoś ubrania nie jesteśmy zdecydowani można je oznaczyć (np. przykleić na nie naklejkę) i potem pod koniec sezonu będzie wiadomo których ubrań nie założyliśmy ani razu.

 

Chowamy buty

Jeśli buty znajdują się w pudełkach kartkami samoprzylepnymi będzie można je oznaczyć. Są one wygodne do stosowania i można je kleić na każdą powierzchnię. Ewentualnie są specjalne przeźroczyste pudełka i wtedy wszystko będzie widać.

 

Mierzymy miejsce na ubrania

Jeśli udało się ograniczyć ubrania trzeba także sprawdzić jaki mamy układ pomieszczenia i co tak naprawdę tam się zmieści. Mierzymy dokładnie przestrzeń razem z drzwiami, przestrzenią na ziemi i ścianach. Gdy udajemy się na zakupy, by wybrać elementy wyposażające garderobę trzeba już mieć pewną wizję co do tego jakie elementy i gdzie mają się znajdować. Jeśli jednak nie jesteśmy najlepsi w projektowaniu warto zwrócić się do specjalistów. Wiele firm oferuje darmowe projekt szafy czy garderoby. Duże doświadczenie takich firm sprawia, że pomogą nam tak indywidualnie zaprojektować szafę czy garderobę, że wszystkie nasze rzeczy będą miały swoje miejsce.

 

Odpowiednie wieszaki

Sprawdzaj wieszaki przeznaczone do różnego typu odzieży. Obfitych wieszaków należy używać przede wszystkim do tworzyw delikatnych, plastikowych do klasycznych, koszul i drewnianych do kurtek czy garsonek, ponieważ w ten sposób będzie można zadbać o to, że te ubrania zachowają odpowiedni kształt. Usuwamy wszelkie druciane wieszaki i plastikowe pokrowce z pralni chemicznych, które nie pozwalają oddychać odzieży i jedynie pozostawią chemikalia używane w pralni.

 

Poukładaj

Elementy takie jak swetry, koszulki czy inne ubrania będzie można złożyć i sortować kolorami. Zawsze usuwamy swetry z wieszaków i je składamy. Z biegiem czasu wieszaki zniszczą ich kształt. Swetry przechowujemy na półkach i dzielimy je przegrodami. Lepszym rozwiązaniem może być również ich przechowywanie w oznaczonych pudełkach.

 

Na poziomie oczu

Odzież, która jest używana regularnie powinna być w zasięgu naszego wzroku, zaś to co będzie zakładane rzadziej kładzie się wyżej. Oznaczone pudełka można wykorzystywać do przechowania kostiumów kąpielowych czy golfów, dzięki temu będzie można je wyżej przemieszczać albo niżej w zależności od tego jaki będzie sezon. Zimowe buty czy odzież wierzchnią chowamy do szaf.

 

Usuwamy ubrania z poprzedniego sezonu

Możliwe, że mimo uporządkowania szafy okaże się, że tych ubrań jednak mamy nadal za dużo. Jeśli tak się dzieje to wydaje się, że będzie trzeba postawić na system zmienny, gdzie raz przygotowujemy do ubrania zimowe rzeczy a raz letnie na te, które w danej chwili nie będą potrzebne chowamy.

 

Szaf-Mix Sp.z o.o. Lucjan i Piotr Lenart
Artykuł został przygotowany przez firmę Szaf-Mix Sp.z o.o. http://www.szafynawymiar.waw.pl/ wykonującą meble i szafy na wymiar z najwyższej jakości materiałów o szerokim wachlarzu kolorystycznym i nowoczesnym wzornictwie. Warszawa