Przy kupowaniu stołu na potrzeby domowej jadalni lub salonu trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Trzeba pamiętać, że stół to bardzo ważny mebel w naszym domu. Spędzamy przy nim czas podczas posiłków, urządzamy rodzinne obiady, imprezy i spotkania towarzyskie. Dlatego warto, aby stół zapewniał komfort wszystkim domownikom i gościom.

 

Wśród czynników, które powinniśmy rozważyć podczas zamawiania stołu jest estetyka jego wykonania i to, czy będzie dobrze prezentował się na tle aranżacji wnętrza, w którym ma się znaleźć. Trzeba dobrać właściwy rozmiar stołu oraz zdecydować, jaki ma być jego kształt i z jakich materiałów ma być wykonany. Kolorystyka tez nie jest bez znaczenia.

Najszlachetniejszym materiałem wykorzystywanym od wieków do produkcji mebli, w tym stołów, jest drewno. A materiałem z najwyższej półki jest stare drewno pozyskane przy rozbiórce przedwojennych budynków. Stół z takiego drewna to stylowym mebel najwyższej jakości o niepowtarzalnym wyglądzie. I chociaż taki stół nie jest tani, to jest on z pewnością wart swojej ceny.

Jaką zatem podjąć decyzję? O czym koniecznie musisz pamiętać? Jak nie popełnić błędu? Najważniejsze to nie dać się ponieść emocjom. Zwróć uwagę na przyziemne, techniczne sprawy, które mają kluczowe znaczenie. Zacznij od wymiaru stołu. Zbyt duży stół może po prostu nie zmieścić się w Twojej jadalni lub salonie, a zbyt mały nie spełni oczekiwań domowników. Nawet najpiękniejszy stół ze starego drewna nie będzie funkcjonalny, jeśli okaże się zbyt duży, zbyt mały lub ustawiony w nieodpowiednim miejscu.

 

Jaki wymiar stołu wybrać?

Warto wyjść z założenia, że dobry stół, to duży, drewniany stół. Będzie on stylowym, ale wytrzymałym i eleganckim meblem, który posłuży kilku pokoleniom. Jeszcze lepiej, aby był to stół z blatem z drewna ręcznie ciosanego lub ręcznie rżniętego. Ale Ty powinieneś przy wyborze rozmiaru wziąć pod uwagę to, jak wiele osób ma przy nim siedzieć i ile wolnego miejsca możesz przeznaczyć na jego ustawienie w jadalni.

Przy wyborze kieruj się następującymi kryteriami:

  • głębokość stołu dla jednej osoby to minimum 40 cm;
  • miejsce na środku stołu przeznaczone na naczynia z potrawami powinno mieć co najmniej 20 cm szerokości;
  • jedna osoba siedząca przy stole powinna mieć zapewnione minimum 60 cm wolnego miejsca, mierząc wzdłuż krawędzi stołu;
  • wysokość stołu będzie optymalna i zapewni wygodne spożywanie posiłków osobom dorosłym, jeśli będzie oscylowała w granicach 75-80 cm.

 

Gdzie ustawić stół?

Jeśli Twoja jadalnia nie jest dużym, otwartym pomieszczeniem, trudno będzie Ci zmieścić w niej stół pełnowymiarowy. Takiego problemu nie masz. gdy jesteś szczęśliwym posiadaczem ponad 100-metrowego apartamentu, loftu czy penthouse`a. Ale jeśli dysponujesz niewielkim lokum musisz dobrze przemyśleć, gdzie ustawić stół, aby zapewnić komfort domownikom i gościom.

Stol Ze Starego Drewna Regalia2

Dobrym rozwiązaniem jest połączenie kilku funkcji w jednym, dużym pomieszczeniu. Może ono pełnić rolę kuchni oraz jadalni lub salonu z jadalnią. Wtedy stylowy, drewniany stół będzie stanowił naturalną granicę pomiędzy dwiema sferami. Można też przestrzeń kuchenną wydzielić od jadalnianej przy użyciu wyspy kuchennej, ścianki pokrytej drewnem lub kamieniem albo w inny, estetyczny sposób.

Wybierając miejsce, w którym ustawisz stół, powinieneś pamiętać, aby:

  • zachować co najmniej 55 cm wolnej przestrzeni od krzesła do ściany lub innych mebli – dzięki temu każda osoba wstająca od stołu będzie mogła swobodnie odsunąć krzesło i odejść od stołu. Dla pełnej wygody warto pozostawić nawet 75 cm wolnej przestrzeni.
  • zachować na przejście za krzesłami dodatkowo 55 cm wolnej przestrzeni.

 

Jaki kształt stołu wybrać?

Jaki kształt powinien mieć Twój stół? Prostokątny, owalny czy okrągły? Zaletą tradycyjnego, prostokątnego kształt stołu jest jego praktyczność. Taki stół można ustawić wzdłuż ściany, co jest pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni. Okrągły stół nie będzie miał takiego atutu, ale za to wszystkie osoby, które przy nim zasiądą, będą miały ze sobą lepszy kontakt wzrokowy niż użytkownicy stołu prostokątnego.

Sklep internetowy z meblami ze Starego Drewna Regalia

 

Wojciech Sobierański
Artykuł został przygotowany przez sklep internetowy Regalia Polska Manufaktura specjalizującej się w wykonywaniu mebli ze starego drewna i metalu z odzysku.