Ocieplenie klimatu stało się faktem, lata mamy coraz bardziej gorące. Powoduje to, że w wielu przypadkach trudno nam wytrzymać. Bardzo wysokie temperatury są niedobre zwłaszcza dla osób starszych albo mających problemy zdrowotne. Stąd bardzo chętnie montujemy systemy klimatyzacji, z których później intensywnie korzystamy. Uważajmy jednak, by nie doprowadzić się do przeziębienia.

 

Różnica temperatur

Dobry klimatyzator bez problemu schłodzi pomieszczenie nawet do temperatury poniżej 20*C, gdy na zewnątrz będzie panował lipcowy ukrop. Nigdy jednak nie powinniśmy dopuszczać do tak wysokich różnic, rzędu nawet 15*C! O wiele lepiej, gdy nieco wtedy poskromimy nasze klimatyzatory. Kraków, jak każde duże miasto, stanowi swoistą wyspę ciepła i temperatury w centrum potrafią dochodzić nawet do 35*C w cieniu. W takiej sytuacji postarajmy się, by wewnątrz pomieszczenia utrzymywać przynajmniej 25*C. Unikniemy wtedy szoku termicznego, wychodząc z domu na zewnątrz.

 

Suche powietrze

Drugim powodem, który może doprowadzić do niekorzystnych reakcji układu oddechowego, jest mocne wysuszanie pokoju przez klimatyzację. Na samo powyższe zjawisko niestety niewiele można poradzić, wilgoć osadza się bowiem na parowniku, a później odpływa wężykiem do pojemnika lub wprost do kanalizacji. Warto więc od czasu do czasu otworzyć okno, najlepiej robić to nocą, gdy nie pracuje klimatyzacja. Kraków w pewnych okresach ma jednak mocno zapylone powietrze, więc zamiast wietrzyć można też użyć zwykłego domowego nawilżacza.

 

Zagrzybiony sprzęt

Dezynfekowanie kojarzy nam się zapewne głównie z zabiegiem wykonywanym w samochodach. Nie znaczy to jednak, że nie powinniśmy przeprowadzać go również na domowym klimatyzatorze. Parownik, czyli element bezpośrednio odpowiedzialny za schładzanie pomieszczenia, w czasie pracy jest bardzo zimny. Osadza się na nim dużo wilgoci, co tworzy idealne wręcz warunki do rozwoju różnych drobnoustrojów. Są one później rozpylane po całym domu przez wentylator. W skrajnych przypadkach może to nawet doprowadzić do astmy oskrzelowej.

 

Regularna konserwacja

By uniknąć wyżej opisanych niedogodności, warto regularnie zamawiać wizytę ekipy, która przeprowadzała montaż klimatyzacji. Kraków ma też mnóstwo niezależnych firm, które prowadzą konserwację takich systemów. Pracownicy oczyszczą i odgrzybią parownik, skontrolują też ilość czynnika w układzie, sprawdzą, czy nie ma jakichś nieszczelności. By zachować urządzenie w pełnej sprawności, warto zlecać wykonanie tych czynności przynajmniej raz w roku. Dzięki temu na pewno zauważymy poprawę pracy naszej klimatyzacji, nie będziemy też narażeni na obecność szkodliwych drobnoustrojów w powietrzu.