Meble tapicerowane są w każdym mieszkaniu. Krzesła, kanapy, sofy, łóżka. Każde są do innych celów, a więc każde powinny być używane zgodnie z przeznaczeniem. Poznaj zasady prawidłowej eksploatacji mebli tapicerowanych, a zyskasz wyposażenie godne pozazdroszczenia.

 

Do każdego sprzętu można napisać zasady użytkowania. Większość urządzeń, przy zakupie, ma dołączaną instrukcję obsługi. Również meble tapicerowane mają stworzoną listę praktycznych zasad, dzięki którym nawet najpospolitsze krzesło będzie cieszyło nas idealną formą, nieskazitelnym wyglądem i funkcjonalnością przez wiele lat.

 

Profesjonalne czyszczenie

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że mebli nie można nieprofesjonalnie czyścić. Szczególnie odpowiedniego podejścia wymagają meble mocno lub punktowo zabrudzone. Tylko niewielkie i świeże plamy możemy samodzielnie spierać przy użyciu delikatnego detergentu i miękkiej ściereczki bawełnianej. W innym przypadku efekty naszych działań mogą być opłakane w skutkach.

 

Siadanie na siedzisku

Ponadto do siedzenia służy siedzisko. Przesiadywanie na podłokietnikach czy oparciu może być nie tylko wygodne, ale również spowodować uszkodzenie mebla. Te części są montowane, zazwyczaj na duże śruby z motylkiem, co naraża je na wyłamywanie, obluzowanie i uszkodzenia. Łączenia z reguły są bowiem delikatniejsze niż lity mebel, a i ten wymaga odpowiedniego sposobu użytkowania, zgodnego z przeznaczeniem.

 

Do skoków służy trampolina, nie siedzisko

Szczególnie dzieci mogą uszkodzić siedzisko skacząc po nim. Sprężyny w tym momencie są tak nadwyrężone, że mogą wyskakiwać z układu, łamać się czy obluzowywać na tyle, że w powierzchni mebla powstaną widoczne dziury i załamania. Ponadto na oparciu i podłokietnikach z reguły stosowane są cienkie wyściełania, które można łatwo zdefasonować.

 

Kanapa to nie stolik

Na meblach tapicerowanych nie można też stawiać rzeczy ciężkich, gorących, ostrych i wilgotnych. Każde mogą nieodwracalnie zepsuć jakość mebla, nadwyrężyć sprężyny czy piankę tapicerską, przebarwić miejsce lub podziurawić tkaninę. To samo dotyczy zwierząt, których pazury i zęby bezpośrednio zagrażają uszkodzeniu mebla.

 

Zwierzęta gryzą, drapią i zostawiają zapachy

Jeśli już mowa o zwierzętach, nie tylko mogą one uszkodzić poszycie mebli tapicerowanych. Również ich zapach może wniknąć w mebel na tyle trwale i głęboko, że nawet specjalistyczny środek nie będzie w stanie przywrócić neutralności mebla.

 

Funkcja spania okazjonalnego

Ważne jest również zdanie sobie sprawy z faktu, że meble z funkcją spania nie powinny być użytkowane w sypialni. Stopień zużycia siedziska i elementu wysuwanego do spania może być na tyle różny, że spanie stanie się niewygodne. To funkcja przeznaczona do spania okazjonalnego.

 

Zmieniaj ulubione miejsca na kanapie

Z różnicą w poziomie siedziska i miejsca spania związane jest również nierównomierne użytkowanie siedziska. Siadanie w ulubionym miejscu może odprężać, ale powoduje też powstawianie tzw. wysiedzisk, gdzie zauważalne jest zagłębienie, przetarcia czy zmiany odcienia tkaniny. W przypadku szenili i innych materiałów z domieszką wełny, może występować również zjawisko pillingowania. Można je odwrócić czy spowolnić częstym szczotkowaniem powierzchni tapicerki.

 

Skóry wymagają dopieszczenia

Podobnie odpowiedzialnie trzeba czyścić i pielęgnować meble tapicerowane w których użyto skóry naturalnej lub ekoskóry. To zdecydowanie wymagające poszycia. Przy nieodpowiednim traktowaniu tapicerek skórzanych mogą powstawać na nich zagniecenia, przetarcia, fałdy, rozciąganie powierzchni a nawet pękania.

 

Jasna tapicerka każdy bród pokaże

Użytkowanie mebli tapicerowanych to szczególnie ostrożne traktowanie tapicerek jasnych. Nawet siadanie na nich w jeansach może powodować powstanie przebarwień. Samo czyszczenie istotnie wpływa na stopień i szybkość zużywania się tkaniny. Warto więc zlecać do wyspecjalizowanym firmom i mimo wszystko dbać, aby pranie nie było notoryczne.

 

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała hurtownia tapicerska Akces oferująca min. materiały obiciowe: hurtownia-akces.pl/materialy-obiciowe