Druk jest narzędziem, którego używamy od pokoleń i nie skupiamy się za bardzo na jego genezie. Jego wynalezienie niesamowicie ułatwiło nam życie, ale rzadko kiedy się nad tym zastanawiamy. Gdyby nie on, musielibyśmy wciąż ręcznie przepisywać literaturę, co spowodowałoby, że jej zasięg by się zmniejszył, a ceny zwiększyły. Dzięki wynalezieniu druku możemy teraz cieszyć się księgarnią na każdym rogu i regałem książek w każdym domu. Czy byłoby tak samo, gdyby druk nie powstał?

 

Powstanie druku

Ręczne przepisywanie tekstów było pracochłonne i kosztowne, dlatego człowiek starał się znaleźć sposób, by ten proces udoskonalić. W Chinach, już w II w. naszej ery znane było drukowanie symboli za pomocą drewnianych klocków. Pierwszą zadrukowaną przy pomocy klocków drukarskich książkę, pochodzącą z roku 704, znaleziono w Korei. Następnie powstała ruchoma czcionka, a książka, z pomocą której została wydrukowana w 1234 roku, liczyła 50 tomów i 28 kopii.
Następnie druk przestał się rozwijać w Azji z powodu komplikacji języków, a w Europie doszło do jego rozwoju niezależnie – i także poprzedzały go drzeworytnicze techniki powielania tekstu.

Najstarsze zachowane dzieło wydrukowane z pomocą ruchomej czcionki to dziewięć stron niemieckiego tekstu. Wydrukowane zostało przez Gutenberga najprawdopodobniej w 1454 roku. Jednak uznawanym za pionierskie, wydrukowane dzieło, jest Biblia Gutenberga z lat 1452-1455, zawierająca 643 kartki. Wyszła nakładem 165 egzemplarzy.

 

Rodzaje druku

Wyróżniamy takie rodzaje druku:

  • solwentowy – stosuje się tusze, których bazą nie jest woda, lecz tusze pigmentowe na bazie rozpuszczalników organicznych. Z racji tego głównie stosowany przy podłożach, które są odporne na tusze o wodnej bazie,
  • lateksowy – używany głównie przy reklamach, billboardach, z uwagi na dużą wytrzymałość druku na warunki zewnętrzne,
  • UV, UV LED – dzięki nowoczesnej technologii wykorzystującej światło ultrafioletowe pozwalają na zadruk na praktycznie każdej powierzchni i dużą wytrzymałość;
  • cyfrowy – to najpopularniejsza metoda w środowiskach nieprzemysłowych, pozwala na szybkie wydrukowanie niewielkiej ilości materiałów,
  • rolowy – inaczej też druk rotacyjny lub heatset’owy, stosowany najczęściej do gazetek i ulotek reklamowych.

Najbardziej popularną w dzisiejszych czasach jest metoda offsetowa, ponieważ przy większych nakładach najbardziej się opłaca. Przygotowanie druku offsetowego zajmuje dość sporo czasu, ale efekt jest wysokojakościowy, kolory są żywe i mocno nasycone. Sama metoda jest dość droga i pracochłonna, dlatego właśnie opłacalna staje się przy bardzo dużej ilości egzemplarzy. Powstała i rozprzestrzeniła się w XVIII wieku, jej podstawą była litografia – metoda druku płaskiego wynaleziona przez dramatopisarza – Aloisa Senefeldera.

 

Jak działa drukarnia offsetowa?

To technika wykorzystująca metodę odpychania się substancji w zależności od ich właściwości. Matryca zostaje tak przygotowana, by miejsca przeznaczone do zadrukowania odpychały wodę, a przyciągały tłuszcze (w tym wypadku farbę). Miejsca, które nie służą do zadrukowania z kolei przyciągają wodę.

Zazwyczaj matrycą jest tworzywo wykonane z aluminium. Taka cienka warstwa aluminium zostaje nałożona na bęben drukujący, a następnie przekazuje obraz na bęben pośredni. Ten z kolei przekazuje obraz na papier, dzięki temu, że obłożony jest warstwą gumy.

 

Druk nie taki zwyczajny

Dzięki wynalezieniu druku i udoskonaleniu metod, możemy dobierać odpowiednie narzędzia w zależności od naszych potrzeb. Druk ułatwia nam życie w pracy, w szkole, pozwala rozsiąść się wygodnie wieczorem w domy przy książce po ciężkim dniu. Warto czasem zastanowić się nad skalą wynalazków, które ułatwiają nam codzienne życie.

 

\

Autor:
Artykuł został przygotowany przez drukarnię cyfrową www.kseroa0.pl specjalizującej się w druku wielkoformatowym.