Zdecydowałeś się zaczerpnąć pomocy u psychologa. Wybrałeś odpowiedniego specjalistę i umówiłeś spotkanie. Co teraz? Czy musisz się do niej specjalnie przygotowywać?

 

Pierwsza wizyta

Psycholog w niesieniu pomocy bazuje nie tylko na swojej zdobytej przez lata wiedzy, ale także na rozmowie i obserwacji pacjenta. Przed pierwszą wizytą warto zastanowić się co jest naszym głównym problemem nad którym chcielibyśmy pracować, co najbardziej nam przeszkadza lub z czym sobie nie radzimy. Również czego oczekujemy od spotkań ze specjalistą. Warto pamiętać, że nie będzie to jedyne spotkanie z psychologiem, będzie to jedynie wstęp do kolejnych spotkań, gdzie razem ze specjalistą będziemy pracować nad naszymi problemami oraz wspólnie szukać najlepszych rozwiązań.

Powinniśmy pamiętać, że pomoc psychologiczna jest procesem, który wymaga dużo czasu. Nie w każdym przypadku poczujemy ulgę już po pierwszym spotkaniu.

Cały proces leczenia opiera się na zaufaniu wobec psychologa oraz wymaga własnego zaangażowania, ponieważ jeśli nie będziemy chcieli współpracować ze specjalistą, wtedy uporanie się z problemem będzie zajmować więcej czasu.

 

Oczekiwania pacjenta

Przychodząc na pierwszą wizytę nie możemy oczekiwać od psychologa, że już po pierwszym spotkaniu będzie w stanie stwierdzić co nam dolega. Objawy różnych zaburzeń mogą się w pewnym stopniu pokrywać, dlatego na postawienie diagnozy potrzeba czasu. Problemy psychiczne są bardzo złożone i skomplikowane. Niektóre przyczyny są od razu wiadome jednak źródłem naszego gorszego samopoczucia czy funkcjonowania mogą być nasze nieuświadomione przeżycia czy emocje. Właśnie, dlatego psycholog będzie chciał poznać naszą aktualną sytuację życiową jak i zebrać informacje z naszej przeszłości, o naszych relacjach z rodziną czy jaki styl życia prowadzimy. Z tego powodu nie warto ukrywać pewnych informacji czy uczuć, ponieważ to one mogą być kluczowe w nazwaniu naszego problemu jak i uporaniu się z nim.

Idąc do psychologa powinniśmy być przygotowani na pytania osobiste, czasem mogą one wzbudzać silne emocje. Jednak nie powinniśmy się bać, że coś z tego może wyjść poza gabinet.

Psycholog jest zwodem publicznego zaufania, co oznacza, że obowiązuje go także tajemnica lekarska, dlatego nie powinniśmy obawiać się mówienia o naszym samopoczuciu czy myślach. Wszystkie informacje, które przekażemy będą wykorzystane tylko w celu pomocy. Warto również zaznaczyć, że w momencie kiedy idziemy na wizytę do psychologa nie możemy oczekiwać od niego gotowych rozwiązań, a także, że nagle nasze problemy przestaną istnieć. Cały proces terapii wymaga zaangażowania pacjenta, ponieważ to on będzie podejmować już konkretne działania w celu poprawienia własnej jakości życia.

Pierwsza Wizyta U Psychologa Zdj 2

Obawy przed wizytą

Udając się do psychologa po raz pierwszy może nam towarzyszyć różnego rodzaju lęk. Mimo wszystko idziemy do obcego dla nas człowieka z często bardzo intymnymi i osobistymi problemami, dlatego różnego rodzaju obawy są uzasadnione. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że umawiając się do psychologa, udajemy się do kogoś kto przez wiele lat pogłębiał swoją wiedzę oraz zdobywał doświadczenie w tej dziedzinie.

Ludzie pracujący w tym zawodzie posiadają świadomość delikatności psychiki ludzkiej, dlatego są bardzo wyrozumiali w stosunku do tego co słyszą.

Często osoby udające się po raz pierwszy do psychologa obawiają się, że będą oni oceniani przez pryzmat tego co mówią. Lęk ten może być spowodowany obawą przed moralnym nastawieniem psychologa w stosunku do opowiedzianych historii przez pacjenta, czyli człowiek zgłaszający się po pomoc może odczuwa lęk przed krytyką czy dezaprobatą. Można się spotkać również z odczuwaniem lęku przed przyznaniem się w różnych środowiskach do korzystania z tego rodzaju pomocy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że społeczna świadomość na temat pracy psychologa wzrasta oraz coraz więcej ludzi zwraca się do tego typu specjalistów. Co poniektórzy mogą uważać, że nikt nie jest w stanie im już pomóc. Nie powinno to jednak stać na przeszkodzie, aby tej pomocy zasięgnąć. Bardzo prawdopodobne iż wykwalifikowany specjalista spotkał się z podobnym przypadkiem jak nasz i będzie mógł nam pomóc lub będzie wiedział gdzie nas pokierować, aby uzyskać odpowiednią pomoc. Jednak profesjonalny psycholog wykorzysta swoje możliwości tak, żebyśmy uzyskali odpowiednie wsparcie.

Udając się do psychologa musimy pamiętać, że terapia jest procesem czasochłonnym oraz, że nie uzyskamy efektów już po jednym spotkaniu. Ludzka psychika jest bardzo złożona, dlatego na dotarcie do źródła problemu potrzeba czasu.

Profesjonalny psycholog zdaje sobie sprawę z czym wiąże się korzystanie z jego usług i z tego powodu będzie dokładał wszelkich starań, aby zapewnić pacjentowi bezpieczeństwo.

Będzie się również starał, aby stworzyć atmosferę sprzyjającą poczuciu komfortu pacjenta, która będzie pomocna w otwarciu się i pracy nad problemami.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowało Empatio – Poradnia Psychologiczno-Psychiatryczna Magdaleny Senderowskiej z Wrocławia – empatio.pl