Fronty meblarskie produkowane są z drewna litego, płyt meblarskich, szkła, tworzywa sztucznego, metalu i innych, mało znanych materiałów. Każde fronty wymagają charakterystycznego wykończenia. Dzięki niemu meble nie tylko stają się ładne, dopracowane i estetyczne. Podwyższają swoją jakość i wytrzymałość. Dowiedz się więc, jakie wykończenia zastosować przy swoich frontach meblarskich.

 

Fronty meblarskie są najważniejszym elementem mebli. Oczywiście istotny jest odpowiednio wykonany stelaż, interesująca i stabilna bryła. Dobrane wykończenie identyfikuje jednak meble, nadaje mu charakter i pozwala stworzyć otoczenie dobrane do zamierzeń i upodobań użytkownika.

Wybierając fronty meblowe mamy kilka możliwości. Na rynku znajdują się:

 • Fronty drewniane

 • Fronty z płyty meblarskiej – laminowane, fornirowane i lakierowane

 • Fronty szklane

Oczywiście istnieją na rynku również mniej znane, a więc rzadziej stosowane fronty, np. aluminiowe, z tworzyw sztucznych.

Każdy rodzaj frontów ma swoje wady i zalety. Przy odpowiednim ich wykończeniu można jednak uzyskać naprawdę funkcjonalne, estetyczne i trwałe meble, do zastosowania praktycznie w każdym wnętrzu.

 

Jak wykończyć fronty meblowe?

Fronty meblowe wykańcza się zgodnie z ich zastosowaniem oraz rodzajem materiału, z którego zostały wykonane.

Fronty Meblowe 2

 

Fronty drewniane

Najmniej pracy wymagają fronty drewniane. Ich przystosowanie ogranicza się zazwyczaj do frezowania, szlifowania, lakierowania, olejowania lub bejcowania. Przy frontach drewnianych wykończenie zazwyczaj ogranicza się do uwydatnienia obrazu usłojenia drewna, podkreślenia jego naturalnego piękna i wyjątkowości. Nie raz tylko na tanie drewno odmian rodzimych, np. sosnowe, nakleja się fornir wykonany z gatunku o wyższej jakości, np. dębu.

 

Fronty z płyty meblarskiej lub MDF

Fronty te można wykończyć na kilka sposobów. Głównym sposobem podniesienia wartości tanich frontów jest ich fornirowanie, laminowanie i lakierowanie. To procesy polegające na nanoszeniu odpowiednich tekstur. Laminaty zrobione są z prasowanego i żywicowanego papieru, fornir wykonany jest z płatów drewna a lakierowanie to nanoszenie kilku warstw lakieru, co pozwala uzyskać nowoczesne i modne elementy.

Fronty laminowane i fornirowane wykańcza się w procesie Softformingu i postformingu. Softforming to przyklejanie na bokach płatów laminatu lub folii. Zazwyczaj metodę tę stosuje się przy frontach z niezaokrąglonymi brzegami. Z kolei postforming stosuje się przy okleinach na krawędziach zaokrąglonych.

Przy tych sposobach wykończenia stosuje się:

 • Obrzeża z malaminy
  to obrzeża ze specjalnie zaimpregnowanego papieru, który polecany jest do wykończenia mebli, które będą eksponowane w pomieszczeniach suchych, ciepłych i o ograniczonych zmianach w klimacie pomieszczenia. Płaty papierowe często się bowiem odklejają, głównie pod wpływem wilgoci, ciepła, osadzania tłuszczu – np. w kuchni

 • Obrzeża z PCV
  to jeden z popularniejszych materiałów do wykańczania frontów. Wymaga on zastosowania listew PCV o grubości 0,5 – 3 mm, zazwyczaj dobranych do frontów, nie raz imitujących drewno. To mieszanina tworzyw sztucznych, odpornych nawet na wilgotność, ciepło itd.

 • Obrzeża z aluminium
  stosowane są najczęściej przy frontach szklanych. To najdroższe, ale jednocześnie najtrwalsze rozwiązanie. Takie wykończenie sprawia, że meble wyglądają nowocześniej, stabilniej, mają charakter minimalistyczny.

Wykończeniem frontów meblarskich są również odpowiednie okucia. Całość zawsze wywołuje wrażenie i warto się nad nim skupić.

 

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała Hurtownia Tapicerska Akces oferująca min. fronty meblowe: hurtownia-akces.pl/fronty-meblowe