Poszukiwanie odpowiedniego dla siebie lokum na wynajem oznacza konieczność podjęcia poważnej decyzji. W końcu niejednokrotnie umowa najmu wiąże strony na wiele długich miesięcy. Przejęci przeprowadzką są zwłaszcza młodzi ludzie na dorobku, którzy dopiero wkraczają w dorosłość i po raz pierwszy opuszczają rodzinny dom. Mieszkania wynajmują także często świeżo upieczeni małżonkowie, których nie stać jeszcze na zakup własnych nieruchomości. Co zrobić, by najem był dla nas w pełni bezpieczny i by nie wpakować się w mieszkaniowe tarapaty, jeżeli brak nam doświadczenia?

 

Nieograniczone źródło zasobów

W dzisiejszych czasach mieszkania poszukujemy głównie przez Internet, gdzie można znaleźć całą masę ofert odpowiadających naszym preferencjom. Można jednak trafić na wiele nieuczciwych osób, dlatego, jeśli jakieś ogłoszenie od razu wzbudza nasze wątpliwości lub osoba, która je zamieściła unika odpowiedzi na ważne pytania, lepiej zrezygnować ze współpracy, i poszukać dla siebie alternatywy. Zastanowić powinny nas także ogłoszenia,w których wynajem nieruchomości jest podejrzanie tani. Może to oznaczać, że oferta zawiera tzw. haczyk i nie będziemy zadowoleni z wynajmu. Strony agencji pośredniczących w wynajmie wyposażone są w porównywarki, w których można wybrać kryteria istotne dla potencjalnych najemców. Oczywiście wynajem mieszkania przez agencję oznacza zminimalizowanie ryzyka związanego z trefnymi ofertami, lecz jest także droższy, ponieważ agencje pobierają swoje prowizje.

Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zatem samodzielne wyszukiwanie ogłoszeń zamieszczanych przez osoby prywatne. Najlepiej wynajmować mieszkanie od osób, które znamy, w przypadku obcych właścicieli mieszkań zawsze należy stosować zasadę ograniczonego zaufania i wszystko dokładnie sprawdzać, zanim podpiszemy umowę, czy przekażemy komuś pieniądze. Mieszkanie, do którego zamierzamy się wprowadzić, powinniśmy obejrzeć na miejscu, gdyż zdjęcia zamieszczone w sieci mogą nie być adekwatne do faktycznego stanu nieruchomości. Dobrze jest zwrócić uwagę na ściany pod kątem ewentualnych grzybów i wykwitów, a także sprawdzić w obecności właściciela działanie poszczególnych sprzętów, kratek wentylacyjnych czy liczników. Niektórzy najemcy poszukują szybko jakiegokolwiek lokum, dlatego nie zwracają uwagi na niuanse.

Pamiętajmy jednak o tym, że w wybranym mieszkaniu spędzimy prawdopodobnie wiele czasu, więc należy szczególnie zadbać o to, by dane lokum zapewniało nam optymalne, zdrowe i bezpieczne warunki. Ważne jest także otoczenie budynku oraz dostęp do sklepów, czy placów zabaw dla dzieci.

 

Co zrobić, by było taniej?

Czynsz za mieszkanie potrafi pochłonąć znaczną część naszego budżetu. Normą jest poza tym, iż właściciele nieruchomości pobierają z góry podwójny, a nawet potrójny czynsz zwany kaucją. Kaucja stanowi rodzaj zabezpieczenia dla wynajmującego i jest zwracana najemcy po zakończeniu najmu. Dlatego też opłacalne jest szukanie współlokatorów, by rozłożyć koszta związane z mieszkaniem na kilka osób. To świetna opcja dla studentów. Oszczędności można też szukać gdzie indziej. Jeżeli jesteśmy zmotoryzowani i mamy możliwość dojeżdżania do pracy, czy na uczelnię, lepiej zrezygnować z wynajmu mieszkania w centrum miasta. Mieszkania na peryferiach są zazwyczaj tańsze. Zaoszczędzić można także na metrażu mieszkania. Dla osób, które i tak większość czasu spędzają poza domem zdecydowanie najlepszym wyborem będzie kawalerka lub studio.

Więcej porad znajdziesz w kategorii: dom i wnętrze

 

Umowa najmu – co powinno się w niej znaleźć?

Zanim przystąpimy do podpisania umowy najmu, dobrze jest zapoznać się z przepisami ustawy o ochronie praw lokatorów. Oprócz dokładnych danych obu stron umowy, w dokumencie powinny się znaleźć informacje dotyczące odpowiedzialności za ewentualne szkody oraz określenie, kto pokrywa koszty napraw, i remontów. Ponadto, w umowie określa się wysokość czynszu i kaucji, a także dzień miesiąca, do którego powinny być regulowane należności. Bardzo ważnym punktem umowy jest wskazanie obowiązującego obie strony okresu wypowiedzenia. Warunki przedstawione przez właściciela mieszkania zawsze można negocjować. Należności z tytułu wynajmu najlepiej przekazywać bezpośrednio na konto wynajmującego, by w każdej chwili dysponować dowodem przelewu. Nie jest natomiast dobrym pomysłem dawanie pieniędzy do ręki bez pokwitowania, nawet, jeśli wydaje nam się, że danej osobie można zaufać.

Jeśli nie podoba nam się jakikolwiek punkt umowy najmu, możemy się wstrzymać z jej podpisaniem i zlecić sprawdzenie umowy niezależnemu ekspertowi.