Piękny ogród to wyzwanie i cel każdego posiadacza własnego kawałka przydomowej przestrzeni. Ogród jest wizytówką domu i jego właścicieli, dlatego warto poświęcić czas na niezbędne prace w ogrodzie, aby każdego roku cieszyć się otoczeniem bujnej zieleni wokół naszego domu.

 

Każdy posiadacz ogrodu wie, że wiosna w ogrodzie zaczyna się jesienią. Poza zbiorem owoców, warzyw, niezbędnymi pracami porządkowymi należy dobrze przygotować rośliny – drzewa, krzewy, kwiaty do bezpiecznego przezimowania, aby mogły wiosną odwdzięczyć się swoim pięknem. Jesienią należy również tak zaplanować prace, aby dobrze przygotować glebę dla roślin w kolejnym sezonie wegetacyjnym.

 

Jesienne prace w ogrodzie

1. Uporządkowanie terenu

Wygrabienie liści, usunięcie uschniętych resztek roślinnych to podstawowe prace w ogrodzie w tym sezonie. Warto jest zrobić kompost z resztek roślin, aby mógł być cennym i ekologicznym nawozem dla roślin w kolejnym sezonie. Należy pamiętać, aby na kompost nie składować chorych roślin – takie rośliny należy spalić.

 

2. Zabezpieczenie roślin przed zimowym chłodem

Rośliny zabezpieczamy przez mrozem dopiero wtedy, kiedy temperatura spadnie poniżej 5 stopni. Przy wyższej temperaturze istnieje niebezpieczeństwo gnicia roślin. Do zabezpieczenia roślin wykorzystujemy słomę, korę drzew, trociny, włókninę czy gałązki iglastych roślin. Jeśli posiadamy w ogrodzi drzewka owocowe, zabezpieczamy ich pnie wapnem ogrodowym.

 

3. Sadzanie roślin cebulowych

Jeśli chcemy, aby wczesną wiosną nasze oczy cieszył widok wiosennych kwiatów, należy je wysadzić jesienią. Do zimujących tego rodzaju roślin należą: narcyze, tulipany, hiacynty, przebiśniegi. Cebule tych roślin wysadzamy we wrześniu i październiku. Po pierwszych przymrozkach cebule należy osłonić i zabezpieczyć przed mrozem. Również rośliny jednoroczne można wysiać jesienią, aby w przyszłym roku mogły szybciej rozpocząć okres wegetacji. Rośliny dwuletnie, które rozrosły się podczas całego roku, można podzielić na mniejsze kępy i porozsadzać. Takie prace należy wykonać we wrześniu, aby kwiaty zdążyły się przez zimą ukorzenić ponownie.

 

4. Odżywianie drzew i krzewów

Trawę, drzewa i krzewy należy w okresie jesiennym odżywiać nawozami zawierającymi głównie fosfor i potas. Wzmocni to rośliny i pomoże w przetrwaniu zimy. Nie należy stosować preparatów zawierających azot, który przedłuży ich wegetację – może to rośliny niepotrzebnie osłabić.

 

5. Nawodnienie ogrodu

Nie należy zapominać o jesiennym podlewaniu roślin w ogrodzie, zwłaszcza jeśli występuje sucha jesień i ilość opadów jest dość mała. Wszystkie zimozielone rośliny należy wówczas intensywnie podlewać, aby mogły przechować w swoich komórkach wystarczającą ilość wody na okres zimowy. Często zdarzają się również ciepłe zimy, w takim momencie, kiedy nie ma mrozu również należy stosować nawadnianie zimozielonych drzew i krzewów.

 

6. Ochrona roślin doniczkowych

Rośliny rosnące w dużych donicach na zewnątrz wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Donice należy zabezpieczyć przed mrozem, aby korzenie nie przymarzły. Możemy je umieścić w glebie lub osłonić donice np. styropianem, liśćmi czy kartonami. Rośliny doniczkowe warto również ustawić obok siebie a pędy roślin w doniczkach zabezpieczyć przez wiatrem i mrozem.

Warto jest zadbać jesienią o ogród, wysiłek w ogrodzie, pielęgnacja i zabezpieczenie krzewów i kwiatów z pewnością się odwdzięczy na wiosnę pięknymi barwami roślin.

 

Autor
Współautorem publikacji jest Poradnik Ogrodniczy – największy portal ogrodniczy w Polsce.