Masz już dość wysokich rachunków za prąd? Jeśli tak, warto zastanowić się, w jaki sposób zaoszczędzić pobór energii elektrycznej. Istnieje kilka skutecznych sposobów obniżenia tego rodzaju opłat. Oto pięć prostych porad, dzięki którym zaczniesz mniej płacić za prąd!

 

Opłaty za energię elektryczną potrafią znacząco odbić się na domowym budżecie. Telewizja, sprzęt AGD, suszarka, lokówka, komputer – trudno w zasadzie policzyć urządzenia, które do poprawnego funkcjonowania nie potrzebują poboru prądu. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób obniżyć rachunki za energię. Rozwiązanie problemu jest prostsze, niż może się wydawać. Za pomocą kilku prostych tricków skutecznie ograniczysz zużycie prądu i tym samym zaoszczędzisz nieco pieniędzy! Jak zatem obniżyć rachunki za prąd? Zobacz pięć niezwykle cennych porad!

 

Zapomnij o trybie czuwania

Zostawianie urządzeń w trybie czuwania jest jednym z największych problemów popełnianych w naszych domach. Dlaczego? Ponieważ sprzęty w tym stanie wciąż pobierają energię! Warto zatem całkowicie odłączyć dane urządzenie z sieci, jeśli nie mamy zamiaru używać go w najbliższym czasie. Dzięki temu w dłuższej perspektywie zaoszczędzimy od kilku do nawet kilkunastu złotych!

 

Zmień taryfę lub dostawcę

Sporo osób nie wie nawet, z jakiej taryfy energetycznej korzysta. To błąd. Warto zdawać sobie sprawę z tego, jakie promocje lub inne udogodnienia ma dla nas w ofercie nasz dostawca. Jeśli jego propozycja nas nie satysfakcjonuje, koniecznie rozejrzyjmy się za inną firmą oferującą prąd. Potraktujmy tę sytuacją tak, jakbyśmy szukali nowego operatora telefonii komórkowej. Wybierzmy takie rozwiązanie, które najkorzystniej wpłynie na stan domowego budżetu.

 

Żarówki

Koniecznie zadbaj o to, by wymienić żarówki na energooszczędne. Ich koszt może wydawać się wysoki, ale w przeliczeniu na pobór energii i czas ich działania, są one zdecydowanie ekonomiczniejsze od wycofanych z rynku starych lamp. W sklepie znajdziemy mnóstwo różnego rodzaju lamp halogenowych lub ledówek. Przed zakupem warto zapoznać się z ich specyfikacją (m.in. mocą, barwą, żywotności).

 

Zanim kupisz urządzenie

Planujesz w najbliższym czasie zakup sprzętu AGD lub RTV? Zwróć uwagę na klasę energetyczną danego egzemplarza. Im jest ona wyższa, tym niższe będą nasze rachunki! Producenci oznaczają tę kategorię na swoich produktach. Szukaj przede wszystkim urządzeń o klasie A (A+, A++).

 

Korzystaj rozsądnie

Wysokie rachunki to często efekt naszego niedbalstwa. Korzystajmy z urządzeń rozsądnie. Jeśli z nich nie korzystamy, po prostu je wyłączmy i odłączmy od sieci. Nie zostawiajmy też włączonego światła w pomieszczeniach, w których akurat nie przebywamy. Przez cały czas miejmy na uwadze to, by ograniczyć zużycie prądu przez poszczególne sprzęty. Używajmy ich jak najkrócej i tylko w razie potrzeby. Wydaje się to trudne do zrealizowania, jednak tak naprawdę jest to kwestia nabycia odpowiednich nawyków. Warto również wśród domowników ustalić konkretne zasady, a następnie wzajemnie zwracać na nie uwagę.

 

Artykuł przygotowany dzięki http://el12.pl/