Wysokie rachunki za prąd to zmora wielu osób. Niestety nie każdy wie, w jaki sposób zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. Wbrew pozorom nie trzeba zmieniać dostawcy – wiele osób nie bierze takiego rozwiązania pod uwagę. Istnieje kilka prostych sposobów na to, aby obniżyć rachunki. Oszczędzanie energii elektrycznej nie musi być męczące i problematyczne. Nieprawdą jest, że wymaga to zrezygnowania z własnego komfortu i swobody. Poniżej przedstawiono kilka praktycznych wskazówek.

 

Urządzenia w trybie uśpienia

W niemal każdym współczesnym domu znajdują się urządzenia, które zjadają energię nawet wtedy, kiedy nie są one użytkowane. Mowa tutaj o sprzęcie, który wydaje się wyłączony, a tak naprawdę przechodzi w stan uśpienia. Dotyczy to m.in. telewizorów, laptopów czy też konsol do gier. Oczywiście takie urządzenie nie pobiera takiej ilości energii, co sprzęt aktualnie użytkowany. Warto jednak wiedzieć, że notoryczne zjadanie prądu może rocznie wygenerować wysokie koszta. Warto więc zwrócić na to uwagę – sprzęt powinien zostać wyłączony, a nie uśpiony.

Sprzęt pobierający dużą ilość energii

W wielu przypadkach nie mamy pojęcia, co pobiera największą ilość prądu. Właśnie dlatego warto zainwestować w watomierz, który pozwoli zmierzyć rzeczywisty pobór energii. Nie jest to drogie rozwiązanie. Zakup takiego urządzenia to zwykle koszt 30-40 zł. Dzięki niemu można dowiedzieć się, jaki sprzęt generuje największe koszta. Posiadając taką wiedzę można ograniczyć jego użytkowanie lub znaleźć tańszą alternatywę.

Oświetlenie energooszczędne

Oświetlenie ma duży wpływ na wysokość rachunków za prąd. Właśnie dlatego warto jest zainwestować w ledowe żarówki energooszczędne. Są one droższe w zakupie, jednak wydatek bardzo szybko się zwraca. Trzeba również podkreślić, że ich żywotność znajduje się na bardzo wysokim poziomie. Większość wysokojakościowych żarówek może świecić nawet kilka lat, czego nie można powiedzieć o standardowych produktach. Zużywają one nawet kilka razy mniej energii.

Kosztowne klimatyzatory

Osoby, które posiadają wiatrak lub klimatyzator powinny wiedzieć, że są to prawdziwe pochłaniacze energii. Z całą pewnością nie należy używać ich bez potrzeby. Warto również zadbać o to, aby ich praca była maksymalnie efektywna. Wentylator nie powinien być umieszczany w bliskiej odległości od otwartego okna, gdyż wtłacza on wtedy ciepłe powietrze. Klimatyzator powinien być uruchamiany tylko w przypadku, gdy na zewnątrz panują upały. Najlepiej schłodzić mieszkanie rano, a następnie pozamykać okna i zasłonić rolety.

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem finansowym Finanserwis.pl