Przyjemność z oglądania filmów w ogromnej mierze zależy od ścieżki dźwiękowej. Nic więc dziwnego, ze coraz więcej kinomanów wybiera do swojego kina domowego profesjonalny system nagłośnieniowy. Na co należy zwrócić uwagę kompletując głośniki?

 

Nagłośnienie kina domowego – do filmów i muzyki

Czy zestaw nagłośnienia do kina domowego jest niezbędnym nabytkiem? Wielu uzna, że absolutnie nie, a to ze względu na to, iż wielokanałowe systemy przeznaczone do odtwarzania dźwięku z filmów nie sprawdzają się przy innych czynnościach. W przeciwieństwie do dwukanałowych głośników, które doskonale nadają się zarówno do słuchania muzyki, jak i oglądania kinowych nowości, te wielokanałowe mogą wydawać się marnotrawstwem pieniędzy. Tymczasem dla pełnej jakości przeżyć filmowych są niezbędne. Zwłaszcza dla prawdziwego kinomana, dla którego najdrobniejszy dźwięk w historii ma znaczenie.

 

Z czego składa się wielokanałowy system nagłośnienia do kina domowego?

Podstawowy zestaw głośników do kina domowego, który pozwoli Ci cieszyć się pełnią i głębią dźwięków składa się z następujących części:

– głośniki przednie – lewy i prawy,
– głośnik centralny,
– głośniki tylne – dwa lub więcej,
– subwoofer.

Każdy z tych elementów można dowolnie konfigurować niezależnie od pozostałych komponentów i ustawić im osobne priorytety, dzięki czemu doznania z oglądania filmów mogą być jeszcze głębsze. Ustawienia całego zestawu i poszczególnych składowych zależy od kilku czynników, w tym:

– wielkości pokoju, w którym znajduje się kino domowe,
– dostępnej przestrzeni na instalację poszczególnych kolumn,
– maksymalna dopuszczalna głośność przy odtwarzaniu filmów.

Nagłośnienie kina domowego – gotowy zestaw, czy zbiór różnych głośników?

Wielu kinomanów twierdzi, ze nie warto kupować gotowych zestawów głośników dla domowego kina. Mają one nie zapewniać doskonałej jakości dźwięku i znacznie lepszym rozwiązaniem będzie skompletowanie osobnych elementów, które połączone razem umożliwią czerpanie największej przyjemności z seansów filmowym. Prawda jest jednak taka, że takie rozwiązanie jest odpowiednie jedynie dla znawców elektroniki, którzy oprócz kinem interesują się także technicznymi aspektami nagłośnienia. Ponadto im bardziej zaawansowany system, tym większe prawdopodobieństwo, że w niewielkim salonie w mieszkaniu w bloku nie będziesz w stanie wykorzystać jego pełnego potencjału. Zestawy dostępne w sklepach w pełni sprawdzają się w swojej roli oferując użytkownikom bardzo wysoką jakość dźwięków, a przy tym są łatwe w instalacji.

Jakie inne sposoby nagłośnienia kina domowego mamy do dyspozycji?

Jeśli nie masz ochoty kupować pełnego zestawu głośników do kina domowego, czy to ze względu na dostępny budżet, czy miejsce w pokoju, do dyspozycji masz jeszcze kilka rozwiązań. Najłatwiejszą opcją jest wybrać telewizor z dobrymi głośnikami. Mogą one jednak nie sprawdzić się przy filmach muzycznych. Z brakiem przestrzeni możesz poradzić sobie również za pomocą praktycznych soundbarów, które zyskują coraz większą popularność wśród kinomanów. Ranking soundbarów do 1000 złotych znajdziesz tutaj.