Zasada jest taka, że budując dom, nie powinno się na niczym specjalnie oszczędzać. To ważne, ponieważ tam, gdzie niby zyskaliśmy, później możemy stracić (usterki, uszkodzenia). W praktyce jednak wygląda to tak, że chociaż nie wiem, jakbyśmy się starali i tak spróbujemy poszukać oszczędności tam, gdzie w przyszłości nie będzie to odczuwalne. Bez wątpienia – są miejsca, w których ewentualnie można sobie na to pozwolić i takie, gdzie jest to niedopuszczalne, na przykład wybierając drzwi wejściowe.

 

Stanowią one nie tylko element ozdobny naszego domu, bo oczywiście ich wygląd jest bardzo ważny, ale trzeba je wybierać pod kątem szeregu różnych parametrów. Poznajmy je!

 

Izolacyjność termiczna

Bardzo istotna jest izolacyjność termiczna, a o tym, jakie będą występowały straty ciepła, dowiemy się dzięki współczynnikowi przenikania ciepła U. Zasada jest prosta – im niższy, tym mniejsze straty. Oczywiście, to jaki to będzie wynik, zależy od budowy drzwi i tego, z jakich materiałów zostały one wykonane. Na pewno współczynnik nie powinien być wyższy niż 2,6 W/m²K, a już najlepiej, jak jest mniejszy niż 2,0 W/m²K.

2 Jakie Powinny Byc Drzwi Wejsciowe Na Co Zwracac Uwage

Bezpieczeństwo

Drzwi wejściowe mają przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo. To elementarny wymóg, o którym trzeba koniecznie pamiętać, dlatego też warto decydować się na drzwi o podwyższonej odporności na włamanie. Przeważnie takie modele posiadają specjalnie wzmocnione profile skrzydła czy szybę antywłamaniową. Stale są też wprowadzane inne, jeszcze bardziej zaawansowane, zabezpieczenia, jak zasuwnica wielopunktowa wzmacniająca ryglowanie, antywłamaniowe wkładki zamka czy specjalnie zawiasy zabezpieczające przed ściągnięciem skrzydła.

 

Izolacyjność akustyczna

Równie ważna jest izolacyjność akustyczna, dzięki której w domu będzie cicho, a więc i komfortowo. Wartość ta określa, jak efektywnie drzwi tłumią dźwięki, które pochodzą z zewnątrz. Wyrażana jest w decybelach, oznaczana za pomocą współczynnika Rw. Im jest on wyższy, tym mamy do czynienia z drzwiami, które lepiej tłumią hałasy.

 

Drewno – dobry materiał na drzwi

Drzwi mogą być wykonane z różnych materiałów, jednym z najbardziej popularnych jest drewno. Ceny takich drzwi kształtują się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, z jakiego drzewa zostały wykonane, a także jakie zabezpieczenia zostały w nich zastosowane. Do produkcji drzwi stosuje się sosnę, świerk, dąb i cedr. Drzwi drewniane mają wiele zalet, są przede wszystkim wytrzymałe, a także charakteryzują się dobrą izolacją termiczną. Są atrakcyjne wizualnie.

3 Jakie Powinny Byc Drzwi Wejsciowe Na Co Zwracac Uwage

Pozostałe rozwiązania

Innym materiałem są płyty drewnopochodne – wiórowe lub pilśniowe (MDF oraz HDF). Nie mają takich właściwości, jak drewno, ale mimo to są trwałe i odporne na pękanie. Ciekawą opcją wydaje się również PCV, bo takie drzwi są energooszczędne, a poza tym charakteryzują się wysokimi parametrami akustycznymi. Alternatywą są zaś drzwi stalowe i aluminiowe.

Wybór jest rzeczywiście spory, ale to dobrze, bo na spokojnie można zwrócić uwagę na ważne kwestie i kupić odpowiedni model. Jeśli będziemy się kierować wskazówkami, o których wspomnieliśmy w artykule, na pewno wybierzemy dobrze.